W TROSCE O PERŁĘ JURY
Blog > Komentarze do wpisu

Piję, bo wszyscy piją - jest zwiastun filmu "Pod Mocnym Aniołem"!

 

Książka laureatka Nike 2001 dla mojego ulubionego pisarza doczekała się ekranizacji !!!!!

Ten film nie będzie śmieszny, choć czytając Pilcha trudno nie zrywać boków ze śmiechu, ten film jest  - KU PRZESTRODZE. Podobnie jak ekranizacja "żółtego szalika". Jeśli ktoś bezrefleksyjnie ma zamiar wybrać się na premierę, po to tylko, by "porechotać" z pijaków niech lepiej zostanie w domu i obejrzy 3025 odcinek jakieś superprodukcji telewizyjnej.

 

 

CO MÓWIĄ TWÓRCY PRZED PREMIERĄ.

"To film, który zachwieje Polską" - reklamują jego twórcy. Po sukcesach "Drogówki", "Róży" i "Wesela" Wojtek Smarzowski powraca z nową produkcją - filmem opartym na powieści Jerzego Pilcha, nagrodzonej Nike w 2001 r.

Film z doborową obsadą (m.in. Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Julia Kijowska, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski, Bartłomiej Topa i Jacek Braciak) trafi na ekrany kin 17 stycznia.

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna pić...

Wkrótce trafia na odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą niezwykle barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca tira, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni. Wszyscy piją, bo picie to nasz sport narodowy.

Wojtek Smarzowski:

"Chciałbym, żeby przez pierwszą część filmu widz się świetnie bawił (kto z nas się nie śmiał z pijaka?), przez następną czuł narastające zażenowanie, a na koniec, żeby przerażony milczał. 

Z powieści Jerzego Pilcha oraz z mojego - sądzę, że mogę tak napisać - niegrzecznego widzenia kina można zmontować ekstramocny koktajl. Będzie miał sporo kolorów, bo pracuję z aktorami na półtonach i niuansach, będzie międzynarodowy, bo wierzę, że są szanse na festiwale i zapewniam, że będzie popularny, bo picie to jednak cały czas nasz sport narodowy. Tylko z tym kacem każdy będzie sobie musiał radzić sam."


Robert Więckiewicz w wywiadzie z Donatą Subbotko:

"To dotkliwy obraz alkoholizmu. Ale nie tylko to jest w tym istotne. Istotna jest też nadzieja, że można z tego wyjść. Miłość może spowodować, że coś się udaje w życiu."

 

 

KSIĄŻKĘ I FILM POLECA

Zbigniew Kaziród     piątek, 22 listopada 2013, amigo30
BZÓW

Polecane wpisy

  • Noc Kupały

    Noc Kupały, Sobótka, czy noc świętojańska? To tradycyjne, słowiańskie święto, pamiętamy do dziś. Wszyscy słyszeliśmy przecież o kwiecie paproci, poszukiwanym w

  • POLSKI HIT JESIENI

    T o polski hit jesieni. Wszyscy się nim dzielą. Ma już 13 mln wyświetleń. Skąd się wziął fenomen kawałka "My Słowianie"? My Słowianie, wiemy, jak nasze na nas

  • Przechodzień - poezja nie tylko na salonach

    Poezja śpiewana jest gatunkiem muzyki wykonywanym przez pasjonatów i artystów, którzy najczęściej są autorami muzyki i śpiewanego tekstu. Charakter i klimat kon

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
<><><> <><><> <><><>

SKRZYNKA POCZTOWA Napisz do mnie e-mail


<><><> <><><> <><><>
BZOW na Facebooku