W TROSCE O PERŁĘ JURY
Blog > Komentarze do wpisu

PRAŻONKI !!! JURAJSKA POTRAWA REGIONALNA PODBIJAJĄCA ŚWIAT !!!

 

Od ponad 200 lat w Porębie opodal Zawiercia, w produkowanych tu kociołkach, powstaje potrawa, którą w marcu 2006 r. wpisano na „Listę Produktów Tradycyjnych”. To słynne porębskie prażonki, tak uwielbiane, że od 2003 r. organizowany jest corocznie ich światowy festiwal.

Główną atrakcją smakowitego święta jest prażenie w wielkim, żeliwny kotle 160 kg ziemniaków, 25 kg kiełbasy, 15 kg boczku, 20 kg cebuli, przyprawionych solą i pieprzem. To „tylko”... 500 porcji potrawy.Prażonki poszły w świat i dzisiaj znane są praktycznie w całej Europie, USA, Kanadzie, Australii, a nawet Japonii.

Kroniki podają, że garnki w Porębie zaczęto odlewać w 1799 roku. Co ciekawe, u początku produkcji garnków dawano je zatrudnionym w odlewni jako częściową zapłatę za pracę. Okazało się, że robotnicy woleli garnki od pieniędzy, gdyż wówczas w powszechnym użyciu były jedynie garnki gliniane.

Leitne, wrześniowe i jesienne biesiady pod gołym niebem, przy ognisku z kociołkiem, połączone z tańcami, stały się na Ziemi Zawierciańskiej nie tylko tradycją, ale także charakterystycznym elementem obyczajowości.
 
Zrobienie prawdziwych prażonek bez specjalnego kociołka byłoby niemożliwe. Owe kociołki to podstawa sukcesu - niezwykłego smaku, aromatu i zapachu.

Na Ziemi Zawierciańskiej spotkania przy prażonkach są w równej mierze wydarzeniami kulinarnymi, jak towarzyskimi i kulturowymi, praktykowanymi obecnie także w szkołach, których uczniowie urządzają we wrześniu klasowe prażonki.
Dziś w garnkach z żeliwa szarego produkowanych ręcznie, tradycyjną metodą w rodzinnej odlewni piecze się prażonki na wiele sposobów w różnych zakątkach Polski i świata. 
Największą popularnością cieszy się przepis zagłębiowski / jurajski, który w porównaniu z porębskim wzbogacony jest o marchewkę i czerwone buraki. 

JuRAJSKIE prażonki
Garnki na prażonki są dostępne w Zawierciu w różnych kształtach i pojemnościach od 5 do 16 litrów.

Wychodząc na przeciw miłośnikom potraw cygańskich / węgierskich i grilla powstał uniwersalny 8 litrowy kociołek z grillem. Tych, którzy znają już smak prażonek, a nie posiadają kociołka i wszystkich, którzy chcieliby doświadczyć JuRAJSKIGO
nieba w gębie zapraszamy do zakupu oryginalnych żeliwnych kociołków. 


poniedziałek, 21 sierpnia 2017, amigo30
BZÓW

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
<><><> <><><> <><><>

SKRZYNKA POCZTOWA Napisz do mnie e-mail


<><><> <><><> <><><>
BZOW na Facebooku