W TROSCE O PERŁĘ JURY

BZÓW

wtorek, 31 grudnia 2013

 

Radosnego i szczęśliwego Nowego Roku 2014


z marzeniami o które warto walczyć,


z radościami którymi warto się dzielić,


z przyjaciółmi z którymi warto być i


z nadzieją bez której nie da się żyć!

poniedziałek, 30 grudnia 2013

 

W sobotę 21 grudnia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej  w Bzowie odbyło się doroczne Spotkanie Wigilijne. Na zaproszenie Członków Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu „Tęcza”, Zespołu Folklorystycznego „Bzowianie” oraz Członków KGW Bzów w tym szczególnym przedświątecznym spotkaniu wzięła również udział Poseł Anna Nemś.

Bardzo ważnym punktem tegorocznego spotkania było podjęcie jednogłośnej uchwały w sprawie przyjęcia Pani Poseł Anny Nemś w poczet członków miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania nie mogło zabraknąć modlitwy, wspólnego radosnego kolędowania oraz wpisanego na stałe w tradycję wigilijną obrzędu, jakim jest łamanie się opłatkiem.

 

MPP

 

piątek, 27 grudnia 2013

 

Historia szkoły w Bzowie

 

Realizując hasło I Sekretarza Towarzysza Władysława Gomułki tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego, w marcu 1959 roku powstał Komitet Budowy Szkoły. Dzięki aktywnej postawie Komitetu Rodzicielskiego, wszystkich rodziców oraz zakładu Cementownia Wiek doprowadzono do ostatecznego zakończenia budowy gmachu szkolnego w dniu 17 stycznia 1963 roku.

Szkoła powstała na 2,3 hektara gruntów Wspólnot Gruntowych Bzowa przeznaczonych tylko i wyłącznie pod ten cel, na mokradłach dzielnicy Bzowa zwanej „Stawiskami”.Już 16 lutego 1963 roku zastała przekazana do użytku Szkoła Podstawowa jako Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Co było przed wielką budową obecnej placówki na ulicy Harcerskiej?

Za czasów zaboru rosyjskiego szkoły w Bzowie nie było. Dzieci po polsku czytać i pisać uczono tajemnie. W 1912 roku powstała Ochronka, która istniała przez dwa lata. W 1916 roku została utworzona jednoklasowa szkoła powszechna z polskim językiem wykładowym.

Od 1 września 1929 roku kierownictwo szkoły objęła Franciszka Wagnerowa. Wówczas przy szkole działało Młodzieżowe Koło Aktorskie. Szkoła mieściła się w wynajętej sali Gromady Bzów i posiadała pięć oddziałów, do których uczęszczało 128 dzieci.

W lipcu 1940 roku nauka w szkole została przerwana. Ponownie rozpoczęła się 4 maja 1942 roku.

Po wojnie uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 12 lutego 1945 roku.

W roku szkolnym 1954/1955 kierownikiem szkoły był Piotr Szlachta, nauczycielami zaś D. Orman i W. Janoska.


I tak mieszkańcy Bzowa przez wiele lat nauki w różnych miejscach mają swoją wymarzoną szkołę.

Pamiętać należy, że w latach wcześniejszych do szkoły uczęszczały dzieci z Karlina,  w latach 19880 w gmachu szkoły powstał Państwowy Dom Dziecka przeniesiony w latach 1990 do Zawiercia. Od września 2012 roku szkoła funkcjonuje pod patronatem Fundacji „Elementarz”.

 

Historię przypomniał Zbigniew Kaziród

 UNIKALNE PISMO PRZEKAZUJĄCE SZKOŁĘ DO UŻYTKU ZESKANOWAŁ MACIEJ STOLARCZYK

(KLIKNIJ / POWIĘKSZ) 

poniedziałek, 23 grudnia 2013

ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT W CIEPŁEJ RODZINNEJ ATMOSFERZE A TAKŻE

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU DLA WSZYSTKICH PRZYJACIÓŁ ZNAJOMYCH ORAZ

MIESZKAŃCÓW BZOWA I POWIATU ŻYCZY - ADMIN BZÓW.BLOX.PL

NIECH DOBRY HUMOR NIGDY NAS NIE OPUSZCZA  :)


środa, 04 grudnia 2013

O silnej więzi, jaka łączy byłych pedagogów i pracowników ze Szkołą Podstawową NR 14 w Bzowie świadczą liczne odwiedziny w naszej szkole, różnego rodzaju wspieranie działalności placówki, kontakty osobiste i korespondencyjne.

Ciszy obecne grono pedagogiczne ta zażyłość i więź. Cieszy wszystkich tak liczne przybycie na obchody Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej w Bzowie byłych i obecnych nauczycieli. Cieszą listy i wpisy do Księgi Gości wszystkich związanych z Naszą Szkołą osób.

Dziś przytaczam list wspaniałego pedagoga - Pani Barbary Francik, której z okazji przypadających dziś imienin życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i pogody ducha oraz spełnienia w życiu osobistym jak i dalszej owocnej pracy na niwie pedagogicznej.


 

 


 

O autorze
<><><> <><><> <><><>

SKRZYNKA POCZTOWA Napisz do mnie e-mail


<><><> <><><> <><><>
BZOW na Facebooku