W TROSCE O PERŁĘ JURY

BZÓW

piątek, 21 czerwca 2013

Noc Kupały to magiczny wieczór przesilenia letniego, kiedy dzień jest najdłuższy w roku. W nocy z 21 na 22 czerwca Słowianie obchodzili jedno z najważniejszych dla nich świąt. Wraz z przybyciem religii chrześcijańskiej na ziemie polskie, Kościół wyznaczył w przybliżonym terminie ( noc z 23 na 24 czerwca) Wigilię św. Jana.

Noc Świętojańska - święto przodków Wedle tradycji dawnych Słowian było to święto wody i ognia, miłości i płodności. Tej nocy dozwolone były tańce i swawole, które na co dzień uważane były za naganne. Obchody miały przynieść urodzaj podczas zbiorów, dobrobyt w domostwach. W tym celu stare kobiety wrzucały do wody zioła, między innymi bylicę i szałwię.

Noc Świętojańska, Noc Kupały, Sobótka - kiedy obchodzona Nie wiadomo, jak nazywano to święto dawniej. Obecnie używa się kilku nazw: Noc Kupały, Noc Jana Chrzciciela, Sobótka, Kupalnocka, lub po prostu Kupała. Obchodzone jest zazwyczaj w nocy z 21 na 22 czerwca. W roku przestępnym święto jest przesunięte. W podobnym terminie obchodzi się Wigilię św. Jana, której data przypada na 23/24 czerwca i jest często utożsamiana w Nocą Kupały. Została ona ustalona, ponieważ Kościołowi nie udało się zlikwidować corocznego świętowania najkrótszej nocy w roku, dlatego postanowili zastąpić je własnym świętem.

Noc Świętojańska - skąd zwyczaj OGNIA i WIANKÓW Ogień ma pełnić przede wszystkim funkcję oczyszczającą – spalać grzechy i przewinienia skaczących przez ognisko i tańczących naokoło niego osób. Jednak najważniejsze podczas tej nocy było odnalezienie miłości. Właśnie stąd wziął się zwyczaj puszczania na wodzie wianków. Panny na wydaniu plotły je z kwiatów i ziół, aby rzucić je w nurt rzeki. W innym jej miejscu stali mężczyźni, których zadaniem było wyłowienie wianka. Wianek szybko wyłowiony oznaczał rychłe małżeństwo. Jeśli wianek utonął – oznaczało to staropanieństwo, jeśli najdłużej płynął rzeką – długie poszukiwanie męża. Była to jedna z niewielu nocy, kiedy para zakochanych mogła samotnie (bez przyzwoitki) ruszyć w las na poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. Jako, że dawno temu małżeństwa były przede wszystkim kojarzone, była to jedyna szansa kochanków na bycie razem.

Noc Świętojańska - OBCHODY Noc Kupały cieszy się coraz większą popularnością. Jest świętowana w wielu dużych miastach: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, oraz w mniejszych miejscowościach. Oczywiście imprezy towarzyszące tej nocy luźno nawiązują do jej pierwotnego znaczenia. Jest to także święto państwowe na Łotwie. W większości krajów obchodzone jest w podobny sposób: puszczane są wianki, palone ogniska, odbywają się koncerty kapel folkowych. Zwierzętom zakładane są na głowę zasuszone wianki, aby odgonić od nich choroby.

 

wtorek, 18 czerwca 2013

Po ostatnich programach w TVN i TVN24 - jutro o godzinie 20:30 na antenie TVN24 pojawi się ciąg dalszy sprawy dotyczącej sprawy „rekultywacji” kamieniołomu w Bzowie.

Zapraszamy do oglądania programu „CZARNO NA BIAŁYM”.

Czy umykający ostatnio z urzędu prezydent przed ekipą TVN i będący świeżo po spotkaniu z Józefem Oleksym wywiąże się ze spoczywającego na nim obowiązku oczyszczenia kamieniołomu nałożonego w 2011 roku, czy nadal sprawa będzie zamiatana pod dywan?

Jeżeli nie dysponuje Pan ludźmi i parkiem maszynowym do posprzątania bajzlu, jaki zrobił Pan w centrum Jury mieszkańcy Bzowa chętnie złożą się na taczkę i łopatę - a reszta w Pańskich rękach.

SPRAWY NIE ODPUSZCZAMY I DOPROWADZIMY JĄ DO KOŃCA!

 


sobota, 08 czerwca 2013

Wszystkie „niezależne” media zawierciańskie szumnie informują o tym, że prezydent Mach był aż w Warszawie i spotkał się z samym Józefem Oleksym.

Rozmowy dotyczyły rynku pracy w Zawierciu, Strefy Aktywności Gospodarczej i strategii rozwoju gospodarczego Zawiercia. Dwaj wielcy politycy wymienili się doświadczeniami, pomysłami na rozwój miasta i współpracę samorządu z władzą centralną. Ustalili także, że różne koncepcje i inwestycje dotyczące Zawiercia zostaną włączone do Banku Pomysłów Samorządowych.

Przypomnijmy, czym zakończył się układ zamknięty zawierciańskiego SLD z klanem Oleksych.

 

1,3 mln zł dotacji na Centrum Rekreacyjno-Konferencyjne Jurajski Park Wodny w Ogrodzieńcu przyznał na początku 2003 roku minister gospodarki Jerzy Hausner – ustaliło RMF. Parku i pieniędzy nie ma, a za inwestycją stoi rodzina Józefa Oleksego, posła SLD.


Pieniądze wypłacono, ale pod wskazanym we wniosku adresem firmy nie ma, a inwestycja to dziś rozkopana ziemia w atrakcyjnej części Ogrodzieńca i szkielet betonowej konstrukcji. Na budowie, która miała być szansą dla miasta od wielu miesięcy nic się nie dzieje. Miało tu powstać centrum szkolenia kadr unijnych z kompleksem basenów. Wykonawcy zapewne liczyli na to, że nazwisko Oleksy będzie dla nich gwarancją powodzenia inwestycji, ale dla wielu budowa stała się gwoździem do trumny.

Jak działał układ zamknięty JPW, JUTA i Harpun i Podsadłego przedstawiamy graficznie, aby nie zanudzać słowotokiem.

 

To, co dzieje się do dzisiaj w Ogrodzieńcu, można nazwać brutalną grą na majątku samorządowym. Na etapie rozwoju spółki JPW kilkakrotnie podano fałszywe dane, dzięki nim spółka wzbogaciła się o ponad 35 hektarów ziemi w jednym z najpiękniejszych miejsc miasta.

"Wygląda na to, że środki publiczne, w tym i gminne, zostały uwikłane w działalność gospodarczą o podejrzanym charakterze" - mówi burmistrz Andrzej Mikulski.

Gmina ma nadzieję, że podejrzane operacje wyjaśnią prokuratury z Zawiercia i Częstochowy.

W 2007 roku EKO HARPOON rozpoczęła przy milczącym przyzwoleniu ówczesnego starosty a obecnego prezydenta przestępczą rekultywacje kamieniołomu w Bzowie.

 

Niestety prezydent umknął przebywającej 2 dni w Zawierciu ekipie TVN, która przedstawiła czarno na białym jak wyglądały przestępczą działalność tej firmy w kamieniołomie i kto jest w sprawę zamieszany.

BYŁ W WARSZAWIE, ROZMAWIAŁ Z OLEKSYM!

CZY PANOWIE USTALALI WSPÓLNE ZEZNANIA W SPRAWIE?

CZY NA ZAWIERCIE SPADNIE KOLEJNA BOMBA UKŁADU ZAMKNIĘTEGO?

 

Więcej w o tych sprawach:

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/odwroceni-byli-agenci-cba-pracuja-dla-kryminalisty-w-firmie-nielegalnie-utylizujacej-odpady,330588.html

 

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ministerstwo-po-materiale-superwizjera-odpady-w-kamieniolomie-to-zagrozenie-zlamane-wszystkie-przepisy,330675.html

 

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ludzie-boja-sie-czesto-choruja-protest-po-materiale-superwizjera-o-chemicznych-odpadach,331005.html


http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-rmf-panstwowe-pieniadze-na-inwestycje-widmo,nId,93277


środa, 05 czerwca 2013

Po wczorajszej emisji programu o "rekultywacji" kamieniołomu Bzów i dzisiejszych programach na w TVN24:

http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/superwizjer-cz-1,769086.html?playlist_id=15501 

Jutro godz. 9:00 pierwsze wejście na żywo TVN24 z kamieniołomu Bzów.

Nowe fakty, nowe wątki!!!

Zapraszamy zainteresowanych do wzięcia udziału w emisji programu i zaprezentowania swojego zdania na temat "rekultywacji" perełki jurajskiej.

 

Tak wyglądało to niedawno

 

 

KTO POSPRZĄTA TEREN PANIE PREZYDENCIE?

20:19, amigo30 , BZÓW
Link Komentarze (2) »
wtorek, 04 czerwca 2013

Dziennikarze programu „Superwizjer” od kilkunastu lat śledzą afery gospodarcze, odsłaniają skandale, pokazują korupcję władzy, błędy wymiaru sprawiedliwości, przedstawiają reportaże o ludziach, ich radościach i problemach. Tematów do programu dostarcza samo życie. Przedstawia je Jolanta Konopka.

Dzisiaj o godzinie 23:30 zapraszamy na relację z dzikiej utylizacji w kamieniołomie w Bzowie. 

Zobaczymy jak z perełki Jury Krakowsko - Częstochowskiej chciano zrobić wysypisko, kto stoi za całym precederem i jaki przyniósł on skutek dla mieszkających tu ludzi i przyrody jurajskiej.

ZDJĘCIA ARCHIWUM PRYWATNE!!!

 

O autorze
<><><> <><><> <><><>

SKRZYNKA POCZTOWA Napisz do mnie e-mail


<><><> <><><> <><><>
BZOW na Facebooku