W TROSCE O PERŁĘ JURY

ZAWIERCIE MIASTO POWIAT

środa, 07 marca 2018

NIEPODLEGŁE ZAWIERCIE PAMIĘTA!!!

 


Na ścianie zawierciańskiego MOPS zawisł dzisiaj ogromny wizerunek Ojca naszej wolności i niepodległości - Marszałka Józefa Piłsudskiego.Przez szereg tygodni wygląd skweru przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Dojazd poddawany był totalnej krytyce.

Miasto wówczas apelowało do wszystkich tych, którzy wyśmiewali, krytykowali wygląd skweru aby poczekalni do wiosny bowiem skwer nie został jeszcze zakończony w sensie jego wyglądu.

W najbliższym czasie zostaną dodane nowe elementy upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności.Symboliczne drzwi do wolności również zmienią swój wygląd.

Czasami warto poczekać...

 

MPP

wtorek, 06 lutego 2018

Czyżby wreszcie przyszedł CZAS NA TAZ ?

 

 

Dawna Łaźnia z 1909r. stanęła przed szansą rewitalizacji dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych.

Tutaj spędziłem 4 lata prowadząc program aktywności lokalnej i wiem że ten budynek ma potencjał.

Miejmy nadzieję, że na 110 lecie swoich urodzin otrzyma szanse na drugie życie i stanie się aktywnie działającym, nowoczesnym, interaktywnym muzeum gdzie nauka będzie łączyła się z zabawą a tradycja z nowoczesnością. To miejsce które powinno pobudzać ciekawość i zaskakiwać przede wszystkim młodych zawiercian.

Moim zdaniem to obiekt idealny na wystawy, zajęcia warsztatowe, małe koncerty, spotkania tematyczne, happeningi itp.

Być może w przyszłości to kolejny przystanek na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego z nowoczesną prezentacją historii włókiennictwa i zajęciami typu „jak to działa”.

Od samego początku historia budynku łączyła się mocno z wodą i dalej powinna wiązać się z monotlenkiemdiwodoru (H2O).

Saunarium czy muzeum mydła i historii brudu to może lekka przesada ale mini hydropolis z parkiem wodnych doświadczeń przy przepływającej obok Warcie przydałoby się w Zawierciowie .

Chciałbym, żeby Nowa Łaźnia przyciągała całe rodziny, grupy szkolne nie tylko z Zawiercia i okolic ale całego województwa tak jak to robi Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach (jak na taką mieścinę to mają niezły wypas). Trzeba brać pod uwagę nie tylko funkcje edukacyjne ale również wpływy do budżetu.

 

 

 

Paweł Radosz

niedziela, 14 stycznia 2018

 

 

Życie nie ma poglądów politycznych, nie jest tylko białe czy czerwone.

Życie nie jest malutkie czy wielkie, młode czy stare.

Kiedy walczy się o Życie nie myśli się, kim jest ten człowiek, jaki on jest. Liczy się tylko jego Życie. 


Dzisiaj zostawmy wszystkie jałowe dyskusje i jedynie słuszne prawdy.


Dzisiaj, jak nigdy, możemy poczuć, że bycie człowiekiem naprawdę brzmi dumnie.


Orkiestra wyzwala z nas to, co najwspanialsze, najbardziej wartościowe, najcenniejsze. 


Dzisiaj wszyscy gramy dla Życia    

 

 

 


czwartek, 04 stycznia 2018

 

 

Urząd Miejski,

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im. Adama Mickiewicza

oraz

Ośrodek Sportu i Rekreacji

zapraszają na 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej,

który odbędzie się 14 stycznia 2018 r.

w godzinach od 10.00 - 20.00.

 


 

ZBIERAMY NA

WYRÓWNANIE SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW

I BIJEMY KOLEJNY REKORD ZEBRANEJ KWOTY

 

Zbigniew Kaziród

 


poniedziałek, 01 stycznia 2018

  
 

W regionalnej bibule, zwanej szumnie "Regionalnym kwartalnikiem powiatowym", reklamowej ARK i samego redaktora naczelnego i niedoszłego (dziękujmy za to nieustannie niebiosom) prezydenta miasta w jednym, rzuca się w oczy wyrwany z kontekstu fragment wypowiedzi Prezydenta Grima:

"...Jeśli nie będziemy zwiększać podatków, to nie wiem jak to miasto ma funkcjonować..."

Na ani jednej sesji Rady Miejskiej Zawiercia nie widziałem pana Peronia, za to dojeżdżając do pracy w Katowicach i owszem widywałem go na peronie rozdającego herbatkę, a spacerując po mieście - wręczającego ładnie zapakowane jabłuszka. Zapewne i w tym roku można go będzie zauważyć tam i siam, wszak mamy rok wyborczy - oby tylko był urodzaj na jabłka...

Póki co redaktor naczel...nik ARK i kwartalnika usiłuje siać zamęt próbując wprowadzić w błąd potencjalnych wyborców.

Wzory czerpie najlepsze – wprost z Wiejskiej.

Posortował radnych na tych cacy, co to głosowali przeciw podwyżce za wywóz odpadów i na tych be, którzy głosowali za. Oczywiście nie przedstawiając powodów pierwszej podwyżki, ani nie wspominając o tym, że od momentu wprowadzenia nowych zapisów ustawowych dotyczących odpadów komunalnych, ceny odbioru śmieci nie uległy zmianie.

W manipulacji posuwa się dalej pisząc: "pomimo drastycznego wzrostu podatków w budżecie na 2018 rok prawdopodobnie braknie na drobne inwestycje w dzielnicach".

1, Pochylam się nad planowanym budżetem i nie widzę żadnych podwyżek.

2, Fundusze osiedlowe i sołeckie pozostają na niezmienionym poziomie.

3, Podwyżka za wywóz odpadów komunalnych i wodę nie jest podatkiem !

O co zatem chodzi?

O START W TEGOROCZNYCH WYBORACH NA PREZYDENTA ZAWIERCIA !!!


Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie przez pana Peronia.


Himalaje hipokryzji widać w tekście „SESJA RADY MIASTA TO NIE KABARET”, gdzie najpierw podaje się nieprawdziwe i niesprawdzone informacje by na końcu złożyć lukrowe życzenia bożonarodzeniowe !!!

Na koniec pytanie w związku z hucznie grzmiącą czołówką bibuły:

– ktoś dostał pracę poprzez ARK i wspomnianego pana, poza wynagrodzeniem za roznoszenie bibuły po mieście ?!

DO SIEGO ROKU

ZetKa

 
środa, 19 lipca 2017Wniosek złożony w marcu br. właśnie otrzymał dofinansowanie.

Tak w skrócie można przedstawić starania miasta o uzyskanie unijnych środków pozyskiwanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT na zakup nowoczesnego taboru autobusowego na potrzeby transportu publicznego oraz co równie ważne wybudowanie, tak oczekiwanego przez naszych mieszkańców nowego węzła przesiadkowego wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą.

 


Wartość inwestycji i mowa o zakupie autobusów to 14.780.910 złotych z czego sfinansowane nam zostanie 10.214.450 złotych reszta to wkład własny gminy.

Kwota ta pozwoli na zakup przez miasto 15 nowych pojazdów spełniających wszelkie normy zarówno bezpieczeństwa jak i emisji spalin.

Aktualnie opracowywana jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Miasto chce to zrobić jak najszybciej tak, aby można było rozpisać przetarg, który wyłoni dostawcę autobusów.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze pierwsze autobusy zobaczymy na naszych ulicach już z początkiem przyszłego roku.

To jednak nie koniec inwestycji miasta w infrastrukturę związaną z komunikacją publiczną. Zawiercie zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie budowy Centrum Przesiadkowego jak również chce pozyskać pieniądze na sfinansowanie budowy twardej nawierzchni na części istniejących tras rowerowych. Ma powstać również wypożyczalnia rowerów.

 

Żródło: http://www.zawiercie.eu

 
 
niedziela, 09 lipca 2017

Przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu trwa budowa trzech bloków komunalnych, w których ma zamieszkać 60 rodzin. W pierwszym budynku rozpoczęto już budowę ścian trzeciego piętra. Prace na bloku „B” polegają na ułożeniu stropu na pierwszy piętrze, a w trzecim budynku nad piwnicami. Wartość robót opiewa na 9,5 mln zł, z czego 30 procent dofinansowuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

 

Każdy z bloków będzie składał się z 20 mieszkań, klatki schodowej, 4 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemnej, w której będzie 20 piwnic dla lokatorów. W każdym z budynków wielorodzinnych cztery mieszkania będą typu M2 (pokój, kuchnia i łazienka), a szesnaście mieszkań będzie dwupokojowych. W każdym budynku jeden lokal przeznaczony będzie dla osób niepełnosprawnych. Najmniejsze mieszkanie będzie miało powierzchnię 29,10 m kw. a największe 44 m kw.


Niedawno zakończyła się już budowa wodociągu. Obecnie realizowana jest sieć przyłączeniowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W pierwszym budynku rozpoczęła się budowa ścian trzeciego piętra. Prace na bloku „B” polegają na ułożeniu stropu na pierwszy piętrze, a w trzecim budynku nad piwnicami. W ramach inwestycji wykonane zostaną także parkingi, plac gospodarczy z przeznaczaniem na trzepak, zadaszone miejsc na kontenery na śmieci. Wokół osiedla powstaną chodniki, jezdnie, ławki, kosze na śmieci. Nie zabraknie również placu zabaw oraz placu rekreacyjnego dla osób starszych. Wykonawcą prac jest przedsiębiorstwo „STB” Sp. z o.o. z Częstochowy. Inwestycja ma planowo zakończyć się wiosną 2018 r.

 

Źródło: Kurier Zawierciański

http://kurierzawiercianski.pl/

czwartek, 15 czerwca 2017

 

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Zawierciu

zajął II miejsce

w plebiscycie

inwestycja Roku 

w kategorii


ADAPTACJA


za

Termomodernizacja budynków mieszkalnych przy 

ulicach:

aaStary Rynek 8

Stary Rynek 10

Apteczna 16 

w Zawierciu.

 

 

GRATULUJEMY!!!

 

 

Zetka

sobota, 08 kwietnia 2017

 

Inwestycja przeprowadzona przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowe w Zawierciu zakwalifikowała się do II etapu konkursu Inwestycja Roku.

Chodzi o remont i termomodernizację trzech kamienic mieszkalnych:

1.      Budynek Mieszkalny ul Stary Rynek 8 w Zawierciu,

2.    Budynek Mieszkalny ul. Siary Rynek 10 w Zawierciu,

3.    Budynek Mieszkalny ul Apteczna 16 w Zawierciu.


Budynki po termomodernizacji.


 

Budynki przed termomodernizacją. 

Budynki, o których mowa zostały wybudowane około roku 1910 Ściany budynków wykonane są z cegły pełnej. Stropy częściowo drewniane, częściowo murowane typu Kleina. Konstrukcja dachu drewniana (w przypadku budynku Stary Rynek 8) lub wykonana w technologii żelbetowej monolitycznej (budynki Stary Rynek 10, Apteczna 16). Dachy kryte papą. Budynki są częściowo podpiwniczone.

W ramach termomodernizacji powyższych budynków wykonano następujące prace

  • wykonano docieplenie przegród pionowych budynków (ścian zewnętrznych budynków) styropianem w zakresie wynikającym z opracowanego audytu energetycznego,
  • wykonano docieplenie przegród poziomych budynków (stropów nad piwnicami oraz nad ostatnią kondygnacją) styropianem lub wełną mineralną zgodnie z opracowanym audytem energetycznym,
  • wymieniono drewniana stolarkę okienną na PCV,
  • wymieniono drewnianą stolarkę drzwiową zewnętrzną na aluminiową,
  • zlikwidowano piece i kuchnie węglowe,
  • wyposażono budynki w instalację gazową,
  • wyposażono budynki w instalację C.O. i C.W.U. zasilaną dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi,
  • wyremontowano klatki schodowe i części wspólne budynków,
  • w ramach robót remontowych usprawniono funkcjonowanie istniejącej wentylacji grawitacyjnej oraz dobudowano nowe i uszczelniono istniejące kanały spalinowe,
  • dachy zyskały nowe pokrycie z papy termozgrzewalnej, a w częściach nieposiadających strychów zostały ocieplone styropapą.     

 

Powyższe prace pozwoliły osiągnąć zakładany efekt ekologiczny, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych i gazowych do atmosfery przy łącznym zmniejszeniu zapotrzebowania energii cieplnej.

 

NA INWESTYCJE W KONKURSIE MOŻNA GŁOSOWAĆ POD LINKIEM:

 

http://www.inwestycjaroku.pl/uczestnicy/34/termomodernizacja-budynkow-mieszkalnych-w-zawierciu 

 

ZetKa

 

niedziela, 12 marca 2017

 

Według nieoficjalnych, ale potwierdzonym informacji w przetargu złożono tylko jedną ofertę.


 

Przetarg na kupno 3 nowych autobusów komunikacji miejskiej został ogłoszony przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu w połowie lutego. Na początku marca odbyło się otwarcie ofert. Szczegółowe informacje o przetargu dostępne TUTAJ.

W przetargu wzięła udział tylko jedna firma (Kapena), która zaoferowała dostawę niskopodłogowych autobusów (marki Kapena Urby) przystosowanych do przewozu maksymalnie 40 pasażerów. Cena o 25% przekracza zakładany budżet.

Jaką decyzję w tej sytuacji podejmie ZKM? Wkrótce więcej informacji.

Zdjęcie: www.kapena.com.pl

Źródło: www.zawiercianskie.pl

poniedziałek, 06 marca 2017

 

W najbliższą środę odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet. Dołączą do niego również mieszkańcy Zawiercia.

 

 

W środę, 8 marca, mieszkańcy Zawiercia dołączą do Międzynarodowego Protestu Kobiet. Zbiórkę uczestników marszu zaplanowano na godzinę 17 przy fontannie. 

Następnie pochód przejdzie ulicami Sikorskiego, Leśną, Sienkiewicza, Kościuszki oraz 3 Maja.

 


 


 

MPP

środa, 21 grudnia 2016

Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu, podczas której uchwalono budżet miasta na 2017 rok. Dokument przyjęto jednogłośnie.

 

Budżet na 2017 r. to dochody ogółem na poziomie 193,2 mln zł, wydatki zaplanowano na kwotę 203,8 mln zł, z czego aż 42 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. O budżecie pozytywną opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Oto najważniejsze plany dotyczące inwestycji i zakupów w 2017 roku:

– zakup taboru autobusowego na potrzeby transportu publicznego i budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z infrastrukturą Bike & Ride oraz wdrożenie inteligentnego systemu transportowego (ITS) w Zawierciu – 15 010 000,00 zł – z czego środki unijne, to 12 750 000,00 zł. Miasto złoży wniosek na dofinansowanie projektu w I kwartale przyszłego roku. Zakup autobusów będzie możliwy po ocenie wniosku i przeprowadzeniu procedury przetargowej. Wiele wskazuje na to, że nowe autobusy wyjadą na ulice miasta najprawdopodobniej w 2018 r. Wcześniej planowany jest zakup na potrzeby komunikacji miejskiej ekonomicznych busów. (Ukłon w stronę Pani Prezes ZKM i pozostawienia kursów linii Nr 4 w formie dotychczasowej!!!);

– projekt budowy chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 796 w Zawierciu (ul. Obrońców Poczty Gdańskiej) – 58 800, 00 zł;

– drogi powiatowe: budowa chodnika w ciągu dróg powiatowych ul. Borowa i Borowe Pole w Zawierciu oraz przebudowa chodnika w ciągu drogi powiatowej przy ul. Żołnierskiej – 353 000,00 zł;

– inwestycje drogowe: 4 726 000,00 zł. Wśród nich są: przebudowa odcinka (około 505 m) ulicy Polskiej z dobudową parkingów, przebudowa ul. Kopernika, przebudowa ul. Kasprowicza, budowa chodnika w ciągu ulicy Technologicznej wraz z poszerzeniem jezdni, budowa drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej – rozpoczęcie IV etapu; przebudowa ul. Skarpa wraz z budową kanalizacji deszczowej, przebudowa ul. Smuga wraz z budową kanalizacji deszczowej, przebudowa ul. Podmiejskiej wraz z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przebudowa ul. Żwirowej w Zawierciu, budowa chodnika przy ul. Nowowiejskiej, budowa chodnika przy ul. Pszennej, przebudowa ul. bocznej od ul. Blanowskiej wraz z budową miejsc parkingowych, budowa alei spacerowej wraz z oświetleniem w ciągu ul. Wroniej w Zawierciu, przebudowa parkingu przy ul. Senatorskiej;

– gospodarka mieszkaniowa: 16 518 518,99 zł, z czego niemal 8 mln zł pochodzić będzie ze środków europejskich. W ramach tej kwoty przewidziano do realizacji m.in. kontynuację budowy trzech bloków komunalnych dla 60 rodzin, wdrożenie usług Elektronicznego Biura Obsługi Mieszkańca w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, termomodernizację budynku mieszkalnego przy ul. Marszałkowskiej 34 oraz przy Leśnej 22, modernizacje zasobów komunalnych będących w administracji ZGM w zakresie budowy węzłów sanitarnych, termomodernizację budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej w Zawierciu;

– przebudowa parkingu przy budynku Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” wraz z budową  miejsc parkingowych przy ulicy Piastowskiej – etap II – 600 000,00 zł;

– budowa kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół – Gimnazjum nr 6 Szkoła Podstawowa  Nr 13 w Kromołowie ul. Filaretów 9 – 800 000,00 zł;

– modernizacja basenu i jego infrastruktury technicznej zlokalizowanego przy ul. 11 Listopada 22 – 750 000,00 zł;

– a także: uzupełnienie odcinków kanalizacji sanitarnej i deszczowej (700 tys. zł); poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta poprzez dobudowę oświetlenia ulicznego (10 tys. zł); budowa centralnego placu zabaw na terenie parku Mickiewicza (240 tys. zł); zagospodarowanie terenów zielonych na osiedlu Zuzanka (50 tys. zł); doposażenie placu zabaw w Łośnicach – Sołectwo Łośnice – Fundusz Sołecki (17,1 tys. zł); zagospodarowanie terenu przy skrzyżowaniu ulic Żabia i Jagodowa (50 tys. zł); budowa placu zabaw z elementami siłowni zewnętrznej w Karlinie (80 tys. zł); budowa placu seniora z elementami siłowni zewnętrznej w Żerkowicach (80 tys. zł); modernizacja małej sali kinowej oraz zakup wyposażenia (108 tys. zł); budowę siłowni zewnętrznej przy ul. Huldczyńskiego (100 tys. zł).

Do dyspozycji mieszkańców wszystkich osiedli miasta przeznaczono 15 tys. zł.

Jestem bardzo usatysfakcjonowany, ponieważ po raz trzeci za mojej kadencji budżet został przyjęty jednogłośnie. Uznaję to za przejaw dużego zaufania do mnie – mówił Prezydent Zawiercia Witold Grim po głosowaniu w sprawie budżetu.

 

Źródło: Urząd Miejski w Zawierciu

 

Tekstem pogrubionym zaznaczone są najważniejsze inwestycje w naszej dzielnicy i obwodzie wyborczym.

W nawiasie moje nawiązanie do ustaleń dotyczących kursów linii Nr 4 ZKM sp. z o.o.

sobota, 29 października 2016

NZOZ ENSOSCOPICA s.c.

wychodząc ku potrzebom przyszłych mam wzbogaciła się o nowy odział – placówkę szkoły rodzenia „Juliamed”. 

Placówka szkoły rodzenia „Juliamed” w Zawierciu ul. Widok 11 NZOZ ENDOSCOPICA s.c.

„Juliamed” - Szkoła Rodzenia, Centrum Edukacji Zdrowotnej

 Zespół Szkoły Rodzenia za cel stawia sobie staranne przygotowanie ciężarnej i jej partnera do świadomego urodzenia się dziecka w zgodzie z natura rodzącej oraz pełnym zaangażowaniem organizmu kobiety. Zasadą Szkoły Rodzenia „Juliamed” jest przygotowanie ciężarnej do najważniejszego dnia w życiu – aktywnego porodu. Ogromna wagę przywiązujemy do technik oddechowych które znacznie podnoszą dobrostan płodu w przebiegu porodu.

Świadomy Rodzic to najcudowniejszy zawód świata – opłacany czystą miłością. Dołożymy wszelkich starań aby każdy uczestnik zajęć oraz warsztatów mógł przyznać sobie tytuł Super Mamy, Super Taty. Uczestnicząc w naszych zajęciach przygotujesz się do porodu, cięcia cesarskiego, opanujesz zasady pielęgnacji nad noworodkiem, poznasz tajniki karmienia, zasady prawidłowego wiązania chusty, podstawy pierwszej pomocy u noworodka na podstawie wytycznych do spraw resuscytacji ILCOR.

Wychodzimy na przeciw Waszym potrzebom. Jesteśmy w 4 placówkach na Śląsku. Zajęcia odbywają się codziennie w różnych miastach: Myszków, Brudzowice, Częstochowa, Koziegłowy w godzinach popołudniowych. Wbrew opiniom Szkoła Rodzenia to nie tylko nauka oddychania – jest to profesjonalna forma przygotowania do porodu oraz macierzyństwa. Nie ucz się na własnym dziecku – ucz się z nami na zajęciach.

 


Zapraszamy na nowe grupy zajęciowe.


Gr. Zawiercie I, każdy wtorek godz 17:15


09.08.2016 - 04.10.2016

11.10.2016 - 13.12.2016

03.01.2017 - 28.02.2017

Gr. Zawiercie II, każdy wtorek godz 19:00


23.08.2016 - 18.10.2016

25.10.2016 - 03.01.2017

 


www.juliamed.pl

 

MPP

środa, 17 sierpnia 2016

 

Prezydent Miasta Witold Grim wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Zawiercie” zapraszają na I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które odbędą się w dniach 24-28 sierpnia. Impreza rozpocznie się prezentacją wszystkich zespołów uczestniczących w Spotkaniach w środę, 24 sierpnia, o godz. 17.00 przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”.

 


W kolejnym dniu organizatorzy zapraszają o godz. 19.00 na koncert w Kromołowie (Pałacyk), a w piątek, 26 sierpnia mieszkańcy będą mogli obejrzeć korowód folklorystyczny, który przejdzie ulicami miasta (godz. 14.30 – 17.00). W sobotę, 27 sierpnia uczestnicy Spotkań zaprezentują się w Karlinie (godz. 11.00).

I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, w których udział wezmą zespoły z: Ukrainy, Serbii, Włoch i Polski, zakończą się koncertem finałowym na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w niedzielę 28 sierpnia (godz. 17.00 – 20.00).

 

MPP

 

niedziela, 31 lipca 2016

 

13 czerwca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych kilkudziesięciu osobom z województwa śląskiego zasłużonym w różnych dziedzinach życia społecznego, pracy zawodowej i działalności charytatywnej. W gronie tym znalazł się także przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród.


Ordery i odznaczenia państwowe w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który podziękował odznaczonym za ich działalność na rzecz gminy, powiatu, województwa i Polski, prosząc tym samym, żeby robić to nadal.

Złotymi, srebrnymi i brązowymi Krzyżami Zasługi zostało uhonorowanych kilkadziesiąt osób, m.in. za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, w propagowaniu i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego, w działalności społecznej i charytatywnej, w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, w działalności na rzecz ratownictwa górniczego, w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej, za wkład w rozwój przedsiębiorczości i rzemiosła oraz bibliotekarstwa. W gronie tym znaleźli się się m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród,

a za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej Jerzy Jędrusik.


Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniających czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

 

 

Komentarz Kuriera Zawiercieńskiego:

 


NALEŻAŁ MU SIĘ W 100%

Opis zawarty w przytoczonym powyżej akapicie w 100% pasuje do osoby Pawła Kaziroda. Jego działalności dla mieszkańców miasta czy powiatu nie widać gołym okiem. Sam swoją dobrocią nigdy się nie chwalił. Nigdy nie słyszeliśmy także, żeby komuś pomocy odmówił. Kiedy w 2013 roku na łamach Kuriera opisywaliśmy dramat starszej kobiety, Krystyny Nędzy i jej syna Władysława z Dobrogoszczyc, którzy w lipcu 2013 r. w wyniku ulewy stracili dom i dorobek całego życia, prosiliśmy o wsparcie czytelników. Dzięki nagłośnieniu sprawy sytuacją rodziny zainteresował się także Paweł Kaziród (wówczas radny powiatowy). Rodzina ta w budynku zastępczym nie miała nawet bieżącej wody, Kaziród zaoferował więc, że prowadzona przez niego firma nieodpłatne wykona instalację wodno – kanalizacyjną.

- Nie wiedzieliśmy do kogo mamy się zwrócić po pomoc. To bardzo szlachetne ze strony pana Pawła, że zechciał wyciągnąć do nas pomocną dłoń. Dziękujemy mu z całego serca – mówiła nam wówczas Krystyna.

Kiedy 2 lata temu o pomoc w uprzątnięciu niepotrzebnych już mebli i artykułów gospodarstwa domowego, zwróciła się do niego starsza, samotna kobieta, także natychmiast udał się z pomocą. Co więcej, otrzymane przedmioty przekazał innym potrzebującym. Takich przykładów można wyliczyć więcej. Najważniejszy, o którym koniecznie trzeba wspomnieć, to budowa chodnika prowadzącego do Szkoły Podstawowej w Bzowie. Mieszkańcy od lat bezskutecznie prosili powiat o dokończenie chodnika, aby dzieci mogły bezpiecznie pójść do i wrócić ze szkoły. W 2014 r. wraz z grupą mieszkańców P. Kaziród sam „zakasał rękawy” i chodnik zrobili w „czynie społecznym”.

 

 

Źródło: http://www.kurierzawiercianski.pl/ 

Justyna Banach-Jasiewicz

 

Zdjęcia własne

 

 

środa, 13 lipca 2016

W dniu 14 lipca przez Ogrodzieniec przejadą uczestnicy jednego z największych wyścigów kolarskich Tour de Pologne.

Kolarze wystartują w Zawierciu o godzinie 12.15. Będzie to start honorowy. Kolumna wyścigowa przejedzie ulicą Leśną, Sikorskiego, 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego i ponownie Leśną.

Następnie kolarze skierują się drogą na Ogrodzieniec. Przez Fugasówkę, Cementownię dojadą do stacji benzynowej Green Zone (na wysokości cegielni) o godz. 12.35, gdzie będzie start ostry wyścigu.

Prawdziwe ściganie rozpocznie się w Ogrodzieńću. Trasa wyścigu poprowadzona jest dalej ulicą Kościuszki w Ogrodzieńcu, Olkuską w kierunku Klucz, Olkusza, Trzebini, Wadowic z metą w Nowym Sączu.
Jest to najdłuższy etap liczący 240 km z 3 premiami górskimi. 


Tour de Pologne jest organizowany już po raz 73. W tym roku wyznaczono 7 etapów w dniach od 12 do 18 lipca. Przewiduje się udział ponad 200 kolarzy z najlepszych grup sportowych.

 Przypominamy, że już w najbliższy czwartek wystartuje Tour de Pologne.

Kierowcy musza liczyć się z utrudnieniami.


Ulica Leśna na odcinku od ul. Moniuszki do skrzyżowania z ul. Paderewskiego będzie wyłączna z ruchu 14 lipca od godz. 05:00 do godz. ok. 13:30. Na potrzeby międzynarodowych ekip kolarskich, wozów technicznych i transmisyjnych zamknięte będą ulice: Sienkiewicza, Ściegiennego oraz Żwirki i Wigury. Utrudnienia przed startem (i w trakcie przejazdu kolarzy – ok. godz. 12:00) pojawią się na ulicach: Leśnej, Sikorskiego, 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego, Paderewskiego oraz na ulicach krzyżujących się z powyższymi jezdniami tj. ulicami: Daszyńskiego, Wyszyńskiego, Sądowej, Powstańców Śląskich, Kościuszki, Sienkiewicza, Szymańskiego, Niedziałkowskiego, Bohaterów Westerplatte, 11 Listopada, Dojazd, Parkowej, Broniewskiego, Moniuszki, Kasprowicza, Junackiej, Skłodowskiej, Cmentarnej, Smutnej, Orzeszkowej, Prusa, Lipowej, Chrzanowskiego i Okólnej.

Dodatkowo w nocy z 13 na 14 lipca br. przy głównej trasie wyścigu zamknięte będą parkingi.

niedziela, 19 czerwca 2016

Inspirowany wywiadem z Januszem Gajosem nie zmilczę!

 


 

Jako człowiek mający Boga w sercu, wolność i demokracje we krwi ... i diabła za skórą zacytuję ostatnie zdanie wywiadu.

 

Czy człowiek, który określa także Pana mianem rebelianta budzi Pańskie obawy. Od którego momentu zaczął się Pan bać samego prezesa?

– W latach 90 Teresa Torańska przeprowadziła wywiady z ludźmi z dawnej opozycji. Obejrzałem ten z Jarosławem Kaczyńskim. Na pytanie, kim chciałbyś być? – Jarosław Kaczyński odpowiedział, że chciałby być emerytowanym zbawcą narodu. Trafiłem na ten wywiad rok temu. Zacząłem się nad nim zastanawiać, odkładając wszystkie irytacje na bok. Chciałem zrozumieć, co miało znaczyć stwierdzenie „emerytowanym” i dlaczego takim właśnie zbawcą chciałby być? Dlaczego 45-letni, dojrzały mężczyzna poważnie mówił o takim akurat marzeniu. Czyżby chciał być zbawcą bez względu na wszystko i za wszelką cenę? Nagle zobaczyłem w wyobraźni 60-letniego chłopca, który realizuje to swoje marzenie. Ratuje z opresji jakąś wyimaginowaną księżniczkę i zaraz potem w papierowej koronie z drewnianym mieczem u boku oddala się w jakiś czarodziejski tylko jemu znany świat. Od tego czasu zacząłem się naprawdę bać.

W wywiadzie znany aktor przywołuje Jonasza Koftę i jego wiersz "W moim domu" - znakomitej większości znany.

Ja pozwolę sobie zacytować mocniejsze słowa Jonasza Kofty z wiersza z tomiku "Pamiętajmy o ogrodach" znajdującego się tuż przed przytoczonym przez Gajosa:

Świnia

Kompletnie nic nie pamięta

Tej rewolucji

W ewolucji

Nie przewidziałeś Darwinie

Z obywatela

Na konsumenta

A z konsumenta

Na świnię

 

Świnia nie marzy nigdy o niczym

Świnia stworzeniem jest tajemniczym

Ujawnia swoją świńską treść

Kiedy coś można mieć lub zjeść

 

Być może jest to poza tematem

Bywają także świnie rogate

Być może świnia nonkonformistką

Gdy ma apetyt na wszystko

 

Tej rewolucji...

 

Świnia jest czasem na chorobie

Na ogół stoi wiernie przy żłobie

Ściele się wtedy gęsty trup

Gdy się spotkają świnia i żłób

 

Świnia żłobowi nie przeszkadza

Żłób nawet świnię ceni

Świniom apetyt - żłobom władza

A ludziom kraina cieni

 

Tej rewolucji...

 

Fakt, że gdy czasem żłoby są puste

Świnia w duchową wpada rozpustę

Znowu swój ryj zamienia w nos

Dobywa z siebie ludzki głos

 

Obywatele! Zaświniłem!

Nie byłem społecznie świadom

Dajcie, jak chcecie, kopa w tyłek

Lecz poczęstujcie czekoladą

 

Tej rewolucji...

 

Coda:

Pieśni o świni zabrakło słów

I w tym milczeniu jest puenta

Świnia, gdy widzi pełny żłób!!!

 

Gajos przytacza wywiad Kaczyńskiego z Teresą Torańską - obszerny fragment poniżej:

 

 

Chcę być "emerytowanym zbawcą narodu", myślę że lekarze z Tworek mieli by tu coś do powiedzenia.

 

Do czego zmierzam ... ?!

Myślę, że znaczna część społecznego ruchu ( jeszcze społecznego) KOD wykazuje dysfunkcje intelektualną, chcąc prowadzić kulturalny dialog z takim kimś/czymś - "do tanga trzeba dwojga", a dyplomatyczne rozmowy można prowadzić tylko z godnym siebie adwersarzem.

Jeżeli jest miejsce w tym kraju dla skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych zachowań, opluwania człowieka Polaka przez jedynie słuszny sort i tolerancja dla wręcz faszystowskich zachowań - jest i miejsce na kamienie i zrobienie nawozu historii z obecnie rządzących.

Przyglądam się bacznie coraz dziwniejszym poczynaniom centrali KOD odnosząc je do lat '80 i podobnej sytuacji w "Solidarności" ... i zobaczymy co za bigos z tego wyjdzie ... i obym nie musiał powiedzieć znowu: "a nie mówiłem". 


 

"Rebeliant" (jeszcze)

ze specjalna dedykacją dla Centrali KOD

 

Cały wywiad z Januszem Gajosem Tutaj:

http://koduj24.pl/nie-zgadzam-sie-zeby-robic-ze-mnie-durnia/ 

czwartek, 28 kwietnia 2016

Jak poinformowała dziś Agencja Rozwoju Zawiercia, 30 maja upływa termin składania ofert na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Zawiercia. Do zakończenia budowy jeszcze daleka droga, ale właśnie rozpoczyna się pierwszy krok w jej kierunku.

Pełna nazwa zamówienia publicznego to „Wykonanie Koncepcji Programowej Budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 od km 105+836 do km 130+135” oraz udzielanie odpowiedzi na zapytania w trakcie postępowania o udzieleniu zamówienia publicznego". Zamawiającym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Katowice.

W zamówieniu przewidziany jest termin 43 tygodni (około 10 miesięcy) od podpisania umowy na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej dotyczącej budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia oraz odpowiedzi na pytania i modyfikacji opracowań projektowych.

Wynika z tego, że mniej więcej za rok o tej porze dokumentacja projektowa będzie gotowa i będzie można przystąpić do prac drogowych.

W ramach budowy powstaną trzy węzły, dwa skrzyżowania, obiekty mostowe w tym: 2 mosty, 12 wiaduktów w ciągu drogi krajowej. Ponadto wybudowane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska oraz elementy odwodnienia drogi.

Podstawowe parametry techniczne:
- klasa techniczna drogi: GP (droga główna ruchu przyspieszonego),
- prędkość projektowa: 80 km/h,
- szerokość jezdni: jedna jezdnia, 2 pasy ruchu po 3,5 m,
- szerokość pobocza utwardzonego: 2 m.

Źródło: GDDKiA

 

1.05.2016r. (NIEDZIELA)

Ośrodek Sportu i Rekreacji,ul. Moniuszki 10, Zawiercie

9:00 – 14:00 - bezpłatne udostępnienie krytej pływalni dla dzieci i młodzieży - OSiR ul. Pomorska 61

10:00 – 12:00 – bezpłatna nauka pływania dla dzieci i młodzieży – kryta pływalnia OSiR ul. Pomorska 61

10:30 – wyścigi rowerowe – stadion OSiR I ul. Moniuszki 10

Kat. klasy 5-6 chłopcy / Kat. klasy 5-6 dziewczęta / Kat. klasy 3-4 chłopcy / Kat. klasy 3-4 dziewczęta / Kat. klasy 1-2 / Kat. klasa 0 / Kat. Przedszkolaki starsze / Kat. Przedszkolaki młodsze - czterokołowce

*start kategorii według podanej wyżej kolejności, następuje bezpośrednio po skończeniu rywalizacji w kategorii wyżej

9:30 – dwa ognie dla Szkół Podstawowych – hala OSiR II ul. Blanowska 40

9:30 – 10:30 gry i zabawy tenisowe - boisko wielofunkcyjne ul. Wierzbowa

10:00 – 12:03 – Skating Maraton na rolkach, wrotkach i deskorolkach – dzieci, młodzież oraz dorośli  (obowiązkowy kask) – Rolkowisko ul. Moniuszki 10

*organizator zapewnia wodę mineralną dla uczestników

10:00 – 11:30 - Profesjonalny trening piłki nożnej – boisko ze sztuczną nawierzchnią Orzeł ul. Moniuszki 10

10:30 – turniej mini – tenisa do 10 lat  – boisko wielofunkcyjne ul. Wierzbowa

 

Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej   w Zawierciu

12.00 - XII Rodzinny Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta Miasta Zawiercie

Trasa A: start spod budynku OSiR I, dalej ulicami Szymańskiego, Aleją Weteranów w Parku Kościuszki, następnie za „Starą Drukarnią” skręt do Parku im. Adama Mickiewicza, następnie ulicami Ściegiennego, Żwirki i Wigury, Piastowską, Sienkiewicza, koroną stadionu, meta przy hali OSiR I.

Trasa B: start spod budynku OSiR I, dalej ulicami Moniuszki, Niedziałkowskiego, Westerplatte, Kościuszki, następnie ulicami Ściegiennego, Żwirki i Wigury, Piastowską, Sienkiewicza, korona stadionu, meta przy hali OSiR I.

 

Scena plenerowa Tereny Rekreacyjne – U Źródeł Warty, Kromołów

16.00 – Oficjalne otwarcie Źródeł Warty                                                        

16.20 – 16.35 - Występ dzieci ze „Studia Artystycznego” działającego w Filii  MOK „Centrum” - Pałacyk nad Wartą w Kromołowie                         

16.40 – 17.10 – Występ Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Kromołowianie”                                                                                  

17.25 – 18.10 - Występ Karola Hadrycha „Karol”                                       

18.20 – 19.00 – Występ zespołu „Warcianie” działającego w Filii MOK  „Centrum” - Pałacyk nad Wartą w Kromołowie

19.10 – 20.10 – Koncert zespołu „Projekt”                                                        

20.30 – 21.30 -  Koncert „Autostopem z piosenkami Karin Stanek”

 

2.05.2016r. (PONIEDZIAŁEK)

 

Ośrodek Sportu i Rekreacji,ul. Moniuszki 10, Zawiercie

9:00 – 14:00 - bezpłatne udostępnienie krytej pływalni dla dzieci i młodzieży - OSiR ul. Pomorska 61

10:00  - 12:00 -  gry i zabawy w wodzie dla chętnych dzieci i młodzieży – kryta pływalnia OSiR ul. Pomorska 61

10:30 – 12:00  ABC piłki ręcznej dla dziewcząt Szkół Podstawowych i Gim. – hala OSiR II  ul. Blanowska 40

11:00 – zawody koszykówki dwuosobowej kat. Gim. i Ponadgim. – mała hala OSiR I ul. Moniuszki 10

12:30 – 14:00 - Wielobój sprawnościowy dla dzieci Szkół Podstawowych (bieg, rzut piłką lekarską, skok w dal)

kat. klasy 1-3 i 4-6 – stadion OSiR I ul. Moniuszki 10

 

3.05.2016r. (WTOREK)

 

Pomnik Nieznanego Żołnierza, plac Teodora Stosika, Zawiercie

9.45 – Uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja        (zbiórka          parking MOK  „Centrum”godz. 9.30)

10.30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny – Bazylika Mniejsza p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. Szymańskiego 2, Zawiercie

10.00-14.00 – Kiermasz książki używanej przed Pałacykiem Szymańskiego (w razie niepogody w budynku)

10.00 – 12.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci "Patriotyczne zakładki do książek w barwach biało-czerwonych"

 

Scena plenerowa MOK „Centrum” ul. Piastowska 1, Zawiercie

15.00 – Spektakl plenerowy dla dzieci

16.00 –Występy uczniów Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej i Szkoły Muzycznej I st. im. Leona Dimant w Zawierciu

17.30 – Koncert zespołu „Klimat”

19.00 – Koncert zespołu „Impressive”

21.00 – Koncert disco - polo „Effect”

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w repertuarze.

 

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
O autorze
<><><> <><><> <><><>

SKRZYNKA POCZTOWA Napisz do mnie e-mail


<><><> <><><> <><><>
BZOW na Facebooku