W TROSCE O PERŁĘ JURY

ZAWIERCIE MIASTO POWIAT

środa, 19 lipca 2017Wniosek złożony w marcu br. właśnie otrzymał dofinansowanie.

Tak w skrócie można przedstawić starania miasta o uzyskanie unijnych środków pozyskiwanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT na zakup nowoczesnego taboru autobusowego na potrzeby transportu publicznego oraz co równie ważne wybudowanie, tak oczekiwanego przez naszych mieszkańców nowego węzła przesiadkowego wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą.

 


Wartość inwestycji i mowa o zakupie autobusów to 14.780.910 złotych z czego sfinansowane nam zostanie 10.214.450 złotych reszta to wkład własny gminy.

Kwota ta pozwoli na zakup przez miasto 15 nowych pojazdów spełniających wszelkie normy zarówno bezpieczeństwa jak i emisji spalin.

Aktualnie opracowywana jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Miasto chce to zrobić jak najszybciej tak, aby można było rozpisać przetarg, który wyłoni dostawcę autobusów.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze pierwsze autobusy zobaczymy na naszych ulicach już z początkiem przyszłego roku.

To jednak nie koniec inwestycji miasta w infrastrukturę związaną z komunikacją publiczną. Zawiercie zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie budowy Centrum Przesiadkowego jak również chce pozyskać pieniądze na sfinansowanie budowy twardej nawierzchni na części istniejących tras rowerowych. Ma powstać również wypożyczalnia rowerów.

 

Żródło: http://www.zawiercie.eu

 
 
niedziela, 09 lipca 2017

Przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu trwa budowa trzech bloków komunalnych, w których ma zamieszkać 60 rodzin. W pierwszym budynku rozpoczęto już budowę ścian trzeciego piętra. Prace na bloku „B” polegają na ułożeniu stropu na pierwszy piętrze, a w trzecim budynku nad piwnicami. Wartość robót opiewa na 9,5 mln zł, z czego 30 procent dofinansowuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

 

Każdy z bloków będzie składał się z 20 mieszkań, klatki schodowej, 4 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemnej, w której będzie 20 piwnic dla lokatorów. W każdym z budynków wielorodzinnych cztery mieszkania będą typu M2 (pokój, kuchnia i łazienka), a szesnaście mieszkań będzie dwupokojowych. W każdym budynku jeden lokal przeznaczony będzie dla osób niepełnosprawnych. Najmniejsze mieszkanie będzie miało powierzchnię 29,10 m kw. a największe 44 m kw.


Niedawno zakończyła się już budowa wodociągu. Obecnie realizowana jest sieć przyłączeniowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W pierwszym budynku rozpoczęła się budowa ścian trzeciego piętra. Prace na bloku „B” polegają na ułożeniu stropu na pierwszy piętrze, a w trzecim budynku nad piwnicami. W ramach inwestycji wykonane zostaną także parkingi, plac gospodarczy z przeznaczaniem na trzepak, zadaszone miejsc na kontenery na śmieci. Wokół osiedla powstaną chodniki, jezdnie, ławki, kosze na śmieci. Nie zabraknie również placu zabaw oraz placu rekreacyjnego dla osób starszych. Wykonawcą prac jest przedsiębiorstwo „STB” Sp. z o.o. z Częstochowy. Inwestycja ma planowo zakończyć się wiosną 2018 r.

 

Źródło: Kurier Zawierciański

http://kurierzawiercianski.pl/

czwartek, 15 czerwca 2017

 

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Zawierciu

zajął II miejsce

w plebiscycie

inwestycja Roku 

w kategorii


ADAPTACJA


za

Termomodernizacja budynków mieszkalnych przy 

ulicach:

aaStary Rynek 8

Stary Rynek 10

Apteczna 16 

w Zawierciu.

 

 

GRATULUJEMY!!!

 

 

Zetka

sobota, 08 kwietnia 2017

 

Inwestycja przeprowadzona przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowe w Zawierciu zakwalifikowała się do II etapu konkursu Inwestycja Roku.

Chodzi o remont i termomodernizację trzech kamienic mieszkalnych:

1.      Budynek Mieszkalny ul Stary Rynek 8 w Zawierciu,

2.    Budynek Mieszkalny ul. Siary Rynek 10 w Zawierciu,

3.    Budynek Mieszkalny ul Apteczna 16 w Zawierciu.


Budynki po termomodernizacji.


 

Budynki przed termomodernizacją. 

Budynki, o których mowa zostały wybudowane około roku 1910 Ściany budynków wykonane są z cegły pełnej. Stropy częściowo drewniane, częściowo murowane typu Kleina. Konstrukcja dachu drewniana (w przypadku budynku Stary Rynek 8) lub wykonana w technologii żelbetowej monolitycznej (budynki Stary Rynek 10, Apteczna 16). Dachy kryte papą. Budynki są częściowo podpiwniczone.

W ramach termomodernizacji powyższych budynków wykonano następujące prace

  • wykonano docieplenie przegród pionowych budynków (ścian zewnętrznych budynków) styropianem w zakresie wynikającym z opracowanego audytu energetycznego,
  • wykonano docieplenie przegród poziomych budynków (stropów nad piwnicami oraz nad ostatnią kondygnacją) styropianem lub wełną mineralną zgodnie z opracowanym audytem energetycznym,
  • wymieniono drewniana stolarkę okienną na PCV,
  • wymieniono drewnianą stolarkę drzwiową zewnętrzną na aluminiową,
  • zlikwidowano piece i kuchnie węglowe,
  • wyposażono budynki w instalację gazową,
  • wyposażono budynki w instalację C.O. i C.W.U. zasilaną dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi,
  • wyremontowano klatki schodowe i części wspólne budynków,
  • w ramach robót remontowych usprawniono funkcjonowanie istniejącej wentylacji grawitacyjnej oraz dobudowano nowe i uszczelniono istniejące kanały spalinowe,
  • dachy zyskały nowe pokrycie z papy termozgrzewalnej, a w częściach nieposiadających strychów zostały ocieplone styropapą.     

 

Powyższe prace pozwoliły osiągnąć zakładany efekt ekologiczny, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych i gazowych do atmosfery przy łącznym zmniejszeniu zapotrzebowania energii cieplnej.

 

NA INWESTYCJE W KONKURSIE MOŻNA GŁOSOWAĆ POD LINKIEM:

 

http://www.inwestycjaroku.pl/uczestnicy/34/termomodernizacja-budynkow-mieszkalnych-w-zawierciu 

 

ZetKa

 

niedziela, 12 marca 2017

 

Według nieoficjalnych, ale potwierdzonym informacji w przetargu złożono tylko jedną ofertę.


 

Przetarg na kupno 3 nowych autobusów komunikacji miejskiej został ogłoszony przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu w połowie lutego. Na początku marca odbyło się otwarcie ofert. Szczegółowe informacje o przetargu dostępne TUTAJ.

W przetargu wzięła udział tylko jedna firma (Kapena), która zaoferowała dostawę niskopodłogowych autobusów (marki Kapena Urby) przystosowanych do przewozu maksymalnie 40 pasażerów. Cena o 25% przekracza zakładany budżet.

Jaką decyzję w tej sytuacji podejmie ZKM? Wkrótce więcej informacji.

Zdjęcie: www.kapena.com.pl

Źródło: www.zawiercianskie.pl

poniedziałek, 06 marca 2017

 

W najbliższą środę odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet. Dołączą do niego również mieszkańcy Zawiercia.

 

 

W środę, 8 marca, mieszkańcy Zawiercia dołączą do Międzynarodowego Protestu Kobiet. Zbiórkę uczestników marszu zaplanowano na godzinę 17 przy fontannie. 

Następnie pochód przejdzie ulicami Sikorskiego, Leśną, Sienkiewicza, Kościuszki oraz 3 Maja.

 


 


 

MPP

środa, 21 grudnia 2016

Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu, podczas której uchwalono budżet miasta na 2017 rok. Dokument przyjęto jednogłośnie.

 

Budżet na 2017 r. to dochody ogółem na poziomie 193,2 mln zł, wydatki zaplanowano na kwotę 203,8 mln zł, z czego aż 42 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. O budżecie pozytywną opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Oto najważniejsze plany dotyczące inwestycji i zakupów w 2017 roku:

– zakup taboru autobusowego na potrzeby transportu publicznego i budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z infrastrukturą Bike & Ride oraz wdrożenie inteligentnego systemu transportowego (ITS) w Zawierciu – 15 010 000,00 zł – z czego środki unijne, to 12 750 000,00 zł. Miasto złoży wniosek na dofinansowanie projektu w I kwartale przyszłego roku. Zakup autobusów będzie możliwy po ocenie wniosku i przeprowadzeniu procedury przetargowej. Wiele wskazuje na to, że nowe autobusy wyjadą na ulice miasta najprawdopodobniej w 2018 r. Wcześniej planowany jest zakup na potrzeby komunikacji miejskiej ekonomicznych busów. (Ukłon w stronę Pani Prezes ZKM i pozostawienia kursów linii Nr 4 w formie dotychczasowej!!!);

– projekt budowy chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 796 w Zawierciu (ul. Obrońców Poczty Gdańskiej) – 58 800, 00 zł;

– drogi powiatowe: budowa chodnika w ciągu dróg powiatowych ul. Borowa i Borowe Pole w Zawierciu oraz przebudowa chodnika w ciągu drogi powiatowej przy ul. Żołnierskiej – 353 000,00 zł;

– inwestycje drogowe: 4 726 000,00 zł. Wśród nich są: przebudowa odcinka (około 505 m) ulicy Polskiej z dobudową parkingów, przebudowa ul. Kopernika, przebudowa ul. Kasprowicza, budowa chodnika w ciągu ulicy Technologicznej wraz z poszerzeniem jezdni, budowa drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej – rozpoczęcie IV etapu; przebudowa ul. Skarpa wraz z budową kanalizacji deszczowej, przebudowa ul. Smuga wraz z budową kanalizacji deszczowej, przebudowa ul. Podmiejskiej wraz z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przebudowa ul. Żwirowej w Zawierciu, budowa chodnika przy ul. Nowowiejskiej, budowa chodnika przy ul. Pszennej, przebudowa ul. bocznej od ul. Blanowskiej wraz z budową miejsc parkingowych, budowa alei spacerowej wraz z oświetleniem w ciągu ul. Wroniej w Zawierciu, przebudowa parkingu przy ul. Senatorskiej;

– gospodarka mieszkaniowa: 16 518 518,99 zł, z czego niemal 8 mln zł pochodzić będzie ze środków europejskich. W ramach tej kwoty przewidziano do realizacji m.in. kontynuację budowy trzech bloków komunalnych dla 60 rodzin, wdrożenie usług Elektronicznego Biura Obsługi Mieszkańca w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, termomodernizację budynku mieszkalnego przy ul. Marszałkowskiej 34 oraz przy Leśnej 22, modernizacje zasobów komunalnych będących w administracji ZGM w zakresie budowy węzłów sanitarnych, termomodernizację budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej w Zawierciu;

– przebudowa parkingu przy budynku Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” wraz z budową  miejsc parkingowych przy ulicy Piastowskiej – etap II – 600 000,00 zł;

– budowa kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół – Gimnazjum nr 6 Szkoła Podstawowa  Nr 13 w Kromołowie ul. Filaretów 9 – 800 000,00 zł;

– modernizacja basenu i jego infrastruktury technicznej zlokalizowanego przy ul. 11 Listopada 22 – 750 000,00 zł;

– a także: uzupełnienie odcinków kanalizacji sanitarnej i deszczowej (700 tys. zł); poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta poprzez dobudowę oświetlenia ulicznego (10 tys. zł); budowa centralnego placu zabaw na terenie parku Mickiewicza (240 tys. zł); zagospodarowanie terenów zielonych na osiedlu Zuzanka (50 tys. zł); doposażenie placu zabaw w Łośnicach – Sołectwo Łośnice – Fundusz Sołecki (17,1 tys. zł); zagospodarowanie terenu przy skrzyżowaniu ulic Żabia i Jagodowa (50 tys. zł); budowa placu zabaw z elementami siłowni zewnętrznej w Karlinie (80 tys. zł); budowa placu seniora z elementami siłowni zewnętrznej w Żerkowicach (80 tys. zł); modernizacja małej sali kinowej oraz zakup wyposażenia (108 tys. zł); budowę siłowni zewnętrznej przy ul. Huldczyńskiego (100 tys. zł).

Do dyspozycji mieszkańców wszystkich osiedli miasta przeznaczono 15 tys. zł.

Jestem bardzo usatysfakcjonowany, ponieważ po raz trzeci za mojej kadencji budżet został przyjęty jednogłośnie. Uznaję to za przejaw dużego zaufania do mnie – mówił Prezydent Zawiercia Witold Grim po głosowaniu w sprawie budżetu.

 

Źródło: Urząd Miejski w Zawierciu

 

Tekstem pogrubionym zaznaczone są najważniejsze inwestycje w naszej dzielnicy i obwodzie wyborczym.

W nawiasie moje nawiązanie do ustaleń dotyczących kursów linii Nr 4 ZKM sp. z o.o.

sobota, 29 października 2016

NZOZ ENSOSCOPICA s.c.

wychodząc ku potrzebom przyszłych mam wzbogaciła się o nowy odział – placówkę szkoły rodzenia „Juliamed”. 

Placówka szkoły rodzenia „Juliamed” w Zawierciu ul. Widok 11 NZOZ ENDOSCOPICA s.c.

„Juliamed” - Szkoła Rodzenia, Centrum Edukacji Zdrowotnej

 Zespół Szkoły Rodzenia za cel stawia sobie staranne przygotowanie ciężarnej i jej partnera do świadomego urodzenia się dziecka w zgodzie z natura rodzącej oraz pełnym zaangażowaniem organizmu kobiety. Zasadą Szkoły Rodzenia „Juliamed” jest przygotowanie ciężarnej do najważniejszego dnia w życiu – aktywnego porodu. Ogromna wagę przywiązujemy do technik oddechowych które znacznie podnoszą dobrostan płodu w przebiegu porodu.

Świadomy Rodzic to najcudowniejszy zawód świata – opłacany czystą miłością. Dołożymy wszelkich starań aby każdy uczestnik zajęć oraz warsztatów mógł przyznać sobie tytuł Super Mamy, Super Taty. Uczestnicząc w naszych zajęciach przygotujesz się do porodu, cięcia cesarskiego, opanujesz zasady pielęgnacji nad noworodkiem, poznasz tajniki karmienia, zasady prawidłowego wiązania chusty, podstawy pierwszej pomocy u noworodka na podstawie wytycznych do spraw resuscytacji ILCOR.

Wychodzimy na przeciw Waszym potrzebom. Jesteśmy w 4 placówkach na Śląsku. Zajęcia odbywają się codziennie w różnych miastach: Myszków, Brudzowice, Częstochowa, Koziegłowy w godzinach popołudniowych. Wbrew opiniom Szkoła Rodzenia to nie tylko nauka oddychania – jest to profesjonalna forma przygotowania do porodu oraz macierzyństwa. Nie ucz się na własnym dziecku – ucz się z nami na zajęciach.

 


Zapraszamy na nowe grupy zajęciowe.


Gr. Zawiercie I, każdy wtorek godz 17:15


09.08.2016 - 04.10.2016

11.10.2016 - 13.12.2016

03.01.2017 - 28.02.2017

Gr. Zawiercie II, każdy wtorek godz 19:00


23.08.2016 - 18.10.2016

25.10.2016 - 03.01.2017

 


www.juliamed.pl

 

MPP

środa, 17 sierpnia 2016

 

Prezydent Miasta Witold Grim wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Zawiercie” zapraszają na I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które odbędą się w dniach 24-28 sierpnia. Impreza rozpocznie się prezentacją wszystkich zespołów uczestniczących w Spotkaniach w środę, 24 sierpnia, o godz. 17.00 przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”.

 


W kolejnym dniu organizatorzy zapraszają o godz. 19.00 na koncert w Kromołowie (Pałacyk), a w piątek, 26 sierpnia mieszkańcy będą mogli obejrzeć korowód folklorystyczny, który przejdzie ulicami miasta (godz. 14.30 – 17.00). W sobotę, 27 sierpnia uczestnicy Spotkań zaprezentują się w Karlinie (godz. 11.00).

I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, w których udział wezmą zespoły z: Ukrainy, Serbii, Włoch i Polski, zakończą się koncertem finałowym na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w niedzielę 28 sierpnia (godz. 17.00 – 20.00).

 

MPP

 

niedziela, 31 lipca 2016

 

13 czerwca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych kilkudziesięciu osobom z województwa śląskiego zasłużonym w różnych dziedzinach życia społecznego, pracy zawodowej i działalności charytatywnej. W gronie tym znalazł się także przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród.


Ordery i odznaczenia państwowe w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który podziękował odznaczonym za ich działalność na rzecz gminy, powiatu, województwa i Polski, prosząc tym samym, żeby robić to nadal.

Złotymi, srebrnymi i brązowymi Krzyżami Zasługi zostało uhonorowanych kilkadziesiąt osób, m.in. za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, w propagowaniu i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego, w działalności społecznej i charytatywnej, w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, w działalności na rzecz ratownictwa górniczego, w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej, za wkład w rozwój przedsiębiorczości i rzemiosła oraz bibliotekarstwa. W gronie tym znaleźli się się m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród,

a za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej Jerzy Jędrusik.


Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniających czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

 

 

Komentarz Kuriera Zawiercieńskiego:

 


NALEŻAŁ MU SIĘ W 100%

Opis zawarty w przytoczonym powyżej akapicie w 100% pasuje do osoby Pawła Kaziroda. Jego działalności dla mieszkańców miasta czy powiatu nie widać gołym okiem. Sam swoją dobrocią nigdy się nie chwalił. Nigdy nie słyszeliśmy także, żeby komuś pomocy odmówił. Kiedy w 2013 roku na łamach Kuriera opisywaliśmy dramat starszej kobiety, Krystyny Nędzy i jej syna Władysława z Dobrogoszczyc, którzy w lipcu 2013 r. w wyniku ulewy stracili dom i dorobek całego życia, prosiliśmy o wsparcie czytelników. Dzięki nagłośnieniu sprawy sytuacją rodziny zainteresował się także Paweł Kaziród (wówczas radny powiatowy). Rodzina ta w budynku zastępczym nie miała nawet bieżącej wody, Kaziród zaoferował więc, że prowadzona przez niego firma nieodpłatne wykona instalację wodno – kanalizacyjną.

- Nie wiedzieliśmy do kogo mamy się zwrócić po pomoc. To bardzo szlachetne ze strony pana Pawła, że zechciał wyciągnąć do nas pomocną dłoń. Dziękujemy mu z całego serca – mówiła nam wówczas Krystyna.

Kiedy 2 lata temu o pomoc w uprzątnięciu niepotrzebnych już mebli i artykułów gospodarstwa domowego, zwróciła się do niego starsza, samotna kobieta, także natychmiast udał się z pomocą. Co więcej, otrzymane przedmioty przekazał innym potrzebującym. Takich przykładów można wyliczyć więcej. Najważniejszy, o którym koniecznie trzeba wspomnieć, to budowa chodnika prowadzącego do Szkoły Podstawowej w Bzowie. Mieszkańcy od lat bezskutecznie prosili powiat o dokończenie chodnika, aby dzieci mogły bezpiecznie pójść do i wrócić ze szkoły. W 2014 r. wraz z grupą mieszkańców P. Kaziród sam „zakasał rękawy” i chodnik zrobili w „czynie społecznym”.

 

 

Źródło: http://www.kurierzawiercianski.pl/ 

Justyna Banach-Jasiewicz

 

Zdjęcia własne

 

 

środa, 13 lipca 2016

W dniu 14 lipca przez Ogrodzieniec przejadą uczestnicy jednego z największych wyścigów kolarskich Tour de Pologne.

Kolarze wystartują w Zawierciu o godzinie 12.15. Będzie to start honorowy. Kolumna wyścigowa przejedzie ulicą Leśną, Sikorskiego, 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego i ponownie Leśną.

Następnie kolarze skierują się drogą na Ogrodzieniec. Przez Fugasówkę, Cementownię dojadą do stacji benzynowej Green Zone (na wysokości cegielni) o godz. 12.35, gdzie będzie start ostry wyścigu.

Prawdziwe ściganie rozpocznie się w Ogrodzieńću. Trasa wyścigu poprowadzona jest dalej ulicą Kościuszki w Ogrodzieńcu, Olkuską w kierunku Klucz, Olkusza, Trzebini, Wadowic z metą w Nowym Sączu.
Jest to najdłuższy etap liczący 240 km z 3 premiami górskimi. 


Tour de Pologne jest organizowany już po raz 73. W tym roku wyznaczono 7 etapów w dniach od 12 do 18 lipca. Przewiduje się udział ponad 200 kolarzy z najlepszych grup sportowych.

 Przypominamy, że już w najbliższy czwartek wystartuje Tour de Pologne.

Kierowcy musza liczyć się z utrudnieniami.


Ulica Leśna na odcinku od ul. Moniuszki do skrzyżowania z ul. Paderewskiego będzie wyłączna z ruchu 14 lipca od godz. 05:00 do godz. ok. 13:30. Na potrzeby międzynarodowych ekip kolarskich, wozów technicznych i transmisyjnych zamknięte będą ulice: Sienkiewicza, Ściegiennego oraz Żwirki i Wigury. Utrudnienia przed startem (i w trakcie przejazdu kolarzy – ok. godz. 12:00) pojawią się na ulicach: Leśnej, Sikorskiego, 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego, Paderewskiego oraz na ulicach krzyżujących się z powyższymi jezdniami tj. ulicami: Daszyńskiego, Wyszyńskiego, Sądowej, Powstańców Śląskich, Kościuszki, Sienkiewicza, Szymańskiego, Niedziałkowskiego, Bohaterów Westerplatte, 11 Listopada, Dojazd, Parkowej, Broniewskiego, Moniuszki, Kasprowicza, Junackiej, Skłodowskiej, Cmentarnej, Smutnej, Orzeszkowej, Prusa, Lipowej, Chrzanowskiego i Okólnej.

Dodatkowo w nocy z 13 na 14 lipca br. przy głównej trasie wyścigu zamknięte będą parkingi.

niedziela, 19 czerwca 2016

Inspirowany wywiadem z Januszem Gajosem nie zmilczę!

 


 

Jako człowiek mający Boga w sercu, wolność i demokracje we krwi ... i diabła za skórą zacytuję ostatnie zdanie wywiadu.

 

Czy człowiek, który określa także Pana mianem rebelianta budzi Pańskie obawy. Od którego momentu zaczął się Pan bać samego prezesa?

– W latach 90 Teresa Torańska przeprowadziła wywiady z ludźmi z dawnej opozycji. Obejrzałem ten z Jarosławem Kaczyńskim. Na pytanie, kim chciałbyś być? – Jarosław Kaczyński odpowiedział, że chciałby być emerytowanym zbawcą narodu. Trafiłem na ten wywiad rok temu. Zacząłem się nad nim zastanawiać, odkładając wszystkie irytacje na bok. Chciałem zrozumieć, co miało znaczyć stwierdzenie „emerytowanym” i dlaczego takim właśnie zbawcą chciałby być? Dlaczego 45-letni, dojrzały mężczyzna poważnie mówił o takim akurat marzeniu. Czyżby chciał być zbawcą bez względu na wszystko i za wszelką cenę? Nagle zobaczyłem w wyobraźni 60-letniego chłopca, który realizuje to swoje marzenie. Ratuje z opresji jakąś wyimaginowaną księżniczkę i zaraz potem w papierowej koronie z drewnianym mieczem u boku oddala się w jakiś czarodziejski tylko jemu znany świat. Od tego czasu zacząłem się naprawdę bać.

W wywiadzie znany aktor przywołuje Jonasza Koftę i jego wiersz "W moim domu" - znakomitej większości znany.

Ja pozwolę sobie zacytować mocniejsze słowa Jonasza Kofty z wiersza z tomiku "Pamiętajmy o ogrodach" znajdującego się tuż przed przytoczonym przez Gajosa:

Świnia

Kompletnie nic nie pamięta

Tej rewolucji

W ewolucji

Nie przewidziałeś Darwinie

Z obywatela

Na konsumenta

A z konsumenta

Na świnię

 

Świnia nie marzy nigdy o niczym

Świnia stworzeniem jest tajemniczym

Ujawnia swoją świńską treść

Kiedy coś można mieć lub zjeść

 

Być może jest to poza tematem

Bywają także świnie rogate

Być może świnia nonkonformistką

Gdy ma apetyt na wszystko

 

Tej rewolucji...

 

Świnia jest czasem na chorobie

Na ogół stoi wiernie przy żłobie

Ściele się wtedy gęsty trup

Gdy się spotkają świnia i żłób

 

Świnia żłobowi nie przeszkadza

Żłób nawet świnię ceni

Świniom apetyt - żłobom władza

A ludziom kraina cieni

 

Tej rewolucji...

 

Fakt, że gdy czasem żłoby są puste

Świnia w duchową wpada rozpustę

Znowu swój ryj zamienia w nos

Dobywa z siebie ludzki głos

 

Obywatele! Zaświniłem!

Nie byłem społecznie świadom

Dajcie, jak chcecie, kopa w tyłek

Lecz poczęstujcie czekoladą

 

Tej rewolucji...

 

Coda:

Pieśni o świni zabrakło słów

I w tym milczeniu jest puenta

Świnia, gdy widzi pełny żłób!!!

 

Gajos przytacza wywiad Kaczyńskiego z Teresą Torańską - obszerny fragment poniżej:

 

 

Chcę być "emerytowanym zbawcą narodu", myślę że lekarze z Tworek mieli by tu coś do powiedzenia.

 

Do czego zmierzam ... ?!

Myślę, że znaczna część społecznego ruchu ( jeszcze społecznego) KOD wykazuje dysfunkcje intelektualną, chcąc prowadzić kulturalny dialog z takim kimś/czymś - "do tanga trzeba dwojga", a dyplomatyczne rozmowy można prowadzić tylko z godnym siebie adwersarzem.

Jeżeli jest miejsce w tym kraju dla skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych zachowań, opluwania człowieka Polaka przez jedynie słuszny sort i tolerancja dla wręcz faszystowskich zachowań - jest i miejsce na kamienie i zrobienie nawozu historii z obecnie rządzących.

Przyglądam się bacznie coraz dziwniejszym poczynaniom centrali KOD odnosząc je do lat '80 i podobnej sytuacji w "Solidarności" ... i zobaczymy co za bigos z tego wyjdzie ... i obym nie musiał powiedzieć znowu: "a nie mówiłem". 


 

"Rebeliant" (jeszcze)

ze specjalna dedykacją dla Centrali KOD

 

Cały wywiad z Januszem Gajosem Tutaj:

http://koduj24.pl/nie-zgadzam-sie-zeby-robic-ze-mnie-durnia/ 

czwartek, 28 kwietnia 2016

Jak poinformowała dziś Agencja Rozwoju Zawiercia, 30 maja upływa termin składania ofert na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Zawiercia. Do zakończenia budowy jeszcze daleka droga, ale właśnie rozpoczyna się pierwszy krok w jej kierunku.

Pełna nazwa zamówienia publicznego to „Wykonanie Koncepcji Programowej Budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 od km 105+836 do km 130+135” oraz udzielanie odpowiedzi na zapytania w trakcie postępowania o udzieleniu zamówienia publicznego". Zamawiającym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Katowice.

W zamówieniu przewidziany jest termin 43 tygodni (około 10 miesięcy) od podpisania umowy na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej dotyczącej budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia oraz odpowiedzi na pytania i modyfikacji opracowań projektowych.

Wynika z tego, że mniej więcej za rok o tej porze dokumentacja projektowa będzie gotowa i będzie można przystąpić do prac drogowych.

W ramach budowy powstaną trzy węzły, dwa skrzyżowania, obiekty mostowe w tym: 2 mosty, 12 wiaduktów w ciągu drogi krajowej. Ponadto wybudowane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska oraz elementy odwodnienia drogi.

Podstawowe parametry techniczne:
- klasa techniczna drogi: GP (droga główna ruchu przyspieszonego),
- prędkość projektowa: 80 km/h,
- szerokość jezdni: jedna jezdnia, 2 pasy ruchu po 3,5 m,
- szerokość pobocza utwardzonego: 2 m.

Źródło: GDDKiA

 

1.05.2016r. (NIEDZIELA)

Ośrodek Sportu i Rekreacji,ul. Moniuszki 10, Zawiercie

9:00 – 14:00 - bezpłatne udostępnienie krytej pływalni dla dzieci i młodzieży - OSiR ul. Pomorska 61

10:00 – 12:00 – bezpłatna nauka pływania dla dzieci i młodzieży – kryta pływalnia OSiR ul. Pomorska 61

10:30 – wyścigi rowerowe – stadion OSiR I ul. Moniuszki 10

Kat. klasy 5-6 chłopcy / Kat. klasy 5-6 dziewczęta / Kat. klasy 3-4 chłopcy / Kat. klasy 3-4 dziewczęta / Kat. klasy 1-2 / Kat. klasa 0 / Kat. Przedszkolaki starsze / Kat. Przedszkolaki młodsze - czterokołowce

*start kategorii według podanej wyżej kolejności, następuje bezpośrednio po skończeniu rywalizacji w kategorii wyżej

9:30 – dwa ognie dla Szkół Podstawowych – hala OSiR II ul. Blanowska 40

9:30 – 10:30 gry i zabawy tenisowe - boisko wielofunkcyjne ul. Wierzbowa

10:00 – 12:03 – Skating Maraton na rolkach, wrotkach i deskorolkach – dzieci, młodzież oraz dorośli  (obowiązkowy kask) – Rolkowisko ul. Moniuszki 10

*organizator zapewnia wodę mineralną dla uczestników

10:00 – 11:30 - Profesjonalny trening piłki nożnej – boisko ze sztuczną nawierzchnią Orzeł ul. Moniuszki 10

10:30 – turniej mini – tenisa do 10 lat  – boisko wielofunkcyjne ul. Wierzbowa

 

Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej   w Zawierciu

12.00 - XII Rodzinny Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta Miasta Zawiercie

Trasa A: start spod budynku OSiR I, dalej ulicami Szymańskiego, Aleją Weteranów w Parku Kościuszki, następnie za „Starą Drukarnią” skręt do Parku im. Adama Mickiewicza, następnie ulicami Ściegiennego, Żwirki i Wigury, Piastowską, Sienkiewicza, koroną stadionu, meta przy hali OSiR I.

Trasa B: start spod budynku OSiR I, dalej ulicami Moniuszki, Niedziałkowskiego, Westerplatte, Kościuszki, następnie ulicami Ściegiennego, Żwirki i Wigury, Piastowską, Sienkiewicza, korona stadionu, meta przy hali OSiR I.

 

Scena plenerowa Tereny Rekreacyjne – U Źródeł Warty, Kromołów

16.00 – Oficjalne otwarcie Źródeł Warty                                                        

16.20 – 16.35 - Występ dzieci ze „Studia Artystycznego” działającego w Filii  MOK „Centrum” - Pałacyk nad Wartą w Kromołowie                         

16.40 – 17.10 – Występ Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Kromołowianie”                                                                                  

17.25 – 18.10 - Występ Karola Hadrycha „Karol”                                       

18.20 – 19.00 – Występ zespołu „Warcianie” działającego w Filii MOK  „Centrum” - Pałacyk nad Wartą w Kromołowie

19.10 – 20.10 – Koncert zespołu „Projekt”                                                        

20.30 – 21.30 -  Koncert „Autostopem z piosenkami Karin Stanek”

 

2.05.2016r. (PONIEDZIAŁEK)

 

Ośrodek Sportu i Rekreacji,ul. Moniuszki 10, Zawiercie

9:00 – 14:00 - bezpłatne udostępnienie krytej pływalni dla dzieci i młodzieży - OSiR ul. Pomorska 61

10:00  - 12:00 -  gry i zabawy w wodzie dla chętnych dzieci i młodzieży – kryta pływalnia OSiR ul. Pomorska 61

10:30 – 12:00  ABC piłki ręcznej dla dziewcząt Szkół Podstawowych i Gim. – hala OSiR II  ul. Blanowska 40

11:00 – zawody koszykówki dwuosobowej kat. Gim. i Ponadgim. – mała hala OSiR I ul. Moniuszki 10

12:30 – 14:00 - Wielobój sprawnościowy dla dzieci Szkół Podstawowych (bieg, rzut piłką lekarską, skok w dal)

kat. klasy 1-3 i 4-6 – stadion OSiR I ul. Moniuszki 10

 

3.05.2016r. (WTOREK)

 

Pomnik Nieznanego Żołnierza, plac Teodora Stosika, Zawiercie

9.45 – Uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja        (zbiórka          parking MOK  „Centrum”godz. 9.30)

10.30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny – Bazylika Mniejsza p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. Szymańskiego 2, Zawiercie

10.00-14.00 – Kiermasz książki używanej przed Pałacykiem Szymańskiego (w razie niepogody w budynku)

10.00 – 12.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci "Patriotyczne zakładki do książek w barwach biało-czerwonych"

 

Scena plenerowa MOK „Centrum” ul. Piastowska 1, Zawiercie

15.00 – Spektakl plenerowy dla dzieci

16.00 –Występy uczniów Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej i Szkoły Muzycznej I st. im. Leona Dimant w Zawierciu

17.30 – Koncert zespołu „Klimat”

19.00 – Koncert zespołu „Impressive”

21.00 – Koncert disco - polo „Effect”

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w repertuarze.

 

 

 

środa, 27 kwietnia 2016

Park-Ogrodzieniec Zaprasza !!!

Zapraszamy Was serdecznie na tegoroczną majówkę! Emotikon smile

Będziemy dla Was otwarci codziennie w godzinach:

10:00 - 19:00 

Mamy nadzieję, że podobnie jak w zeszłym roku pogoda nas pozytywnie zaskoczy i będzie dużo słońca Emotikon smile

Pozdrawiamy!

Park Ogrodzieniec.


wtorek, 26 kwietnia 2016

 

Majówka z Zamkiem Podzamcze w Ogrodzieńcu.

 1 maja " W rycerskich szrankach" - program pokazów rycerskich z aktywnym udziałem publiczności. Mini turniej rycerski dla dzieci, walki pokazowe, walki sportowe, średniowieczna artyleria w godzinach 15:00 - 18:00 (w cenie biletu wstępu na zamek).


2 maja - Wieczór z duchami - pod­czas zwiedza­nia prze­wod­nik zabierze Was w podróż po zamkowych murach opowiada­jąc owiane leg­endą his­to­rie, a z ciem­nych zaka­marków wyłonią się niespodziewanie zjawy…Pierwsze wejście o godzinie 21:30, obowiązuje rezerwacja miejsc tel. (32) 67 32 285 - kasa zamek.


3 maja "Skrzydlaci Rycerze - pokazy konne osadzone w realiach XVII w. o godzinie 15:30 (w cenie biletu wstępu na zamek).


W weekend majowy zapraszamy również do odwiedzenia rekonstrukcji Grodu Królewskiego na Górze Birów oddalony od Zamku Ogrodzienieckiego ok 1600m.

 

Serdecznie zapraszamy! 


piątek, 22 kwietnia 2016

Dziś Dzień Ziemi.

Świętujemy go co roku na wiosnę.

 

 

Dzień Ziemi to coroczne, odbywające się na całym świecie wydarzenie proekologiczne. W wielu państwach w jeden wiosenny dzień organizowane są akcje mające promować przyjazne naturze postawy w społeczeństwie. W Polsce akcja najczęściej skupia się przede wszystkim na problemie śmiecenia i ponownym odzysku cennych surowców.

Dzień Ziemi w Polsce od 1990 roku 

Na świecie Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku.

Dzień Ziemi - cała ludzkość obchodzi go razem 

Dzień Ziemi obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej na północy i równonocy jesiennej na południu. Dlaczego? Ponieważ to dzień, który na całym świecie trwa tyle samo, co noc.

Organizatorzy Dnia Ziemi podkreślają, że to symbol. Cała ludzkość dzieli między siebie planetę, niezależnie od tego, skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry i jaką religię wyznaje.

Pomysłodawcą Dnia Ziemi jest John McConnell. Swój pomysł zaprezentował w 1969 roku na konferencji UNESCO. Rok później Dzień Ziemi ogłosił burmistrz San Francisco, Joseph Alioto. 

MPP

sobota, 27 lutego 2016

 

Zakończyły się procedury przetargowe na wyłonienie wykonawcy kolejnego etapu drogi w Strefie Aktywności Gospodarczej – obszar „A”.

Dzięki inwestycji droga od ul. Podmiejskiej połączy się z ul. Wojska Polskiego (DK 78).

Tym samym od ul. Mrzygłodzkiej przejedziemy przez całą strefę, aż do drogi krajowej na której wybudowane zostanie rondo.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało ok. 1.8 mln zł w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.

 


Budowa zakończy się pod koniec roku.

wtorek, 23 lutego 2016

(PRAWDA NA KACZYCH ŁAPKACH)

Ze zdumieniem przeczytałem życiorysy Lecha i Jarosława Kaczyńskich zamieszczone w Encyklopedii Solidarności, publikacji powstałej, jak twierdzi wydawca, we współpracy z IPN. Życiorysy te nie tylko tworzone są „metodą Adama Słodowego (coś z niczego)”, ale i zawierają informacje ewidentnie nieprawdziwe.


Zacznijmy od wspomnianej metody. Polega ona na tym, by nieliczne fakty z mizernej w rzeczywistości działalności obu braci w opozycji w PRL, przedstawiać tak, aby stworzyć wrażenie bohaterów pierwszej wagi. Część pierwsza tej metody polega na pracowitym wyliczeniu mało istotnych faktów, tak aby wytworzyć ich mnogość. I tak na przykład: Lech Kaczyński to „W 1976 zbierał pieniądze dla represjonowanych po wydarzeniach Czerwca robotników Ursusa i Radomia. Od 1977 współpracownik Biura Interwencyjnego KOR, nast. KSS KOR”. Czytelnik nie znający dobrze tych spraw ma wrażenie, że miały miejsce 3 fakty, podczas, gdy mowa cały czas o jednym i tym samym (współpracą z KOR). Następnie: „autor w niezależnym piśmie ‘Robotnik Wybrzeża´, […] działacz WZZ Wybrzeża, prowadził szkolenia i wykłady dla robotników z prawa pracy i historii.” I znowu jedno i to samo wymienione kilka razy innymi słowami.

Podobnie z opisem działań Jarosława Kaczyńskiego: „Od 1976 współpracownik KOR, nast. KSS KOR, w 1976 zbierał informacje o represjach wobec uczestników wydarzeń Czerwca, uczestnik akcji pomocy, w czasie wyjazdu do Płocka zatrzymany. Od 1977 współpracownik Biura Interwencyjnego KOR, nast. KSS KOR, badał m.in. przypadki morderstw popełnionych przez funkcjonariuszy MO i SB. Uczestnik akcji ulotkowych w 1978 w związku z procesem Kazimierza Świtonia, nast. w 1980 w obronie Edmunda Zadrożyńskiego. W 1978 przez kilka miesięcy p.o. kierownik Biura Interwencyjnego w zastępstwie Zofii Romaszewskiej.” I znów jedno i to samo rozbudowane do granic wytrzymałości papieru, a znaczy tylko: „współpracownik Biura Interwencyjnego KOR”, reszta się w tym zawiera. W przypadku obu panów niby wszystkie te informacje są prawdziwe, ale pisane jest metodą pracowitego wyliczania wszystkiego co robili, nawet gdy jest to naciągane za uszy, jak owo zastępowanie Zofii Romaszewskiej (w konspiracji raz po raz ktoś kogoś zastępował, ale mało kto pisze to w życiorysie). Ale zostawmy ten wątek, bo to w zasadzie się zgadza, tylko jest sztucznie rozdęte by robić wrażenie czegoś znacznie większego, niż w rzeczywistości było.

Gorzej, że pojawiają się informacje ewidentnie nieprawdziwe. I tak na przykład Lech Kaczyński: „W VIII 1980 uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, doradca MKS, współautor tekstu Porozumienia Gdańskiego”. W rzeczywistości Lech Kaczyński WCALE nie uczestniczył w strajku sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Nie był ani doradcą MKS, ani współautorem tekstu porozumienia. Był w stoczni jeden raz, pod sam koniec strajku przez około godzinę. Poza krotką rozmową z Bogdanem Borusewiczem (z której nic nie wynikało), nic więcej tam nie robił. Co ciekawe, Lech Kaczyński nigdy publicznie nie twierdził, że brał udział w tym strajku. Takie bajki rozpowszechniał natomiast jego brat.

Albo: (Lech Kaczyński) „od I 1986 członek TKK „S”. 1987-1989 w składzie sekretariatu KKW”. Według biuletynu IPN, Lech Kaczyński został dokooptowany do KKW 29 kwietnia 1989 (3 tygodnie po porozumieniach Okrągłego Stołu), członkiem TKK zaś nie był wcale, zresztą ciała o nazwie TKK nie było, było TKW (Tymczasowa Komisja Wykonawcza w składzie: Bujak, Frasyniuk, Lis i Hardek, nikt więcej). Manipulacja polega na przemilczeniu, że grupa zwana „sekretariatem KKW” nie była częścią KKW, tylko czymś w rodzaju biura zaplecza, jedną z wielu grup wspierających podziemne kierownictwo Solidarności. To takie samo naciągniecie faktów, jakby sekretarkę premiera nazwać członkiem Rady Ministrów.

Podobny passus znajdujemy w życiorysie Jarosława Kaczyńskiego: „od 1983 współpracownik TKK ‘S´, m.in. od 1986 kierownik biura społeczno-politycznego TKK, od jesieni 1987 sekretarz KKW ‘S´.” Jarosław Kaczyński w sposób oczywisty nie był „sekretarzem KKW”, tylko był jedną z osób w tym „sekretariacie”, który w skład KKW nie wchodził. Przy okazji dowiadujemy się o istnieniu jakiegoś „biura społeczno-politycznego TKK”, o którym, będąc bardzo blisko podziemnych władz „S” w tamtym czasie, dziwnym trafem nie słyszałem. Przypomnę przy tym, że, jak już pisałem, istniała Tymczasowa Komisja Wykonawcza, a żadnego TKK nie było, jego „biura społeczno-politycznego” tym bardziej.

W życiorysie Jarosława Kaczyńskiego czytamy też: „W VIII 1980 przyjechał do Wrocławia i spotkał się z przedstawicielami MKS; nast. aresztowany, zwolniony 1 IX na mocy Porozumień Sierpniowych; od IX w „S”, kierownik sekcji prawnej Ośrodka Badań Społecznych przy MKZ, nast. Regionie Mazowsze.” Nie wiem po co Jarosław Kaczyński pojechał do Wrocławia i w czyim imieniu. Nie został tam „aresztowany”, tylko zatrzymany na 48 godzin z nieznanego powodu. Dość istotna różnica, bo zatrzymywać milicja mogła bez powodu. Na liście osób, których zwolnienia domagali się strajkujący, go nie ma, więc prawdopodobnie został zwolniony zwyczajnie, bo minęło 48 godzin. Co do Ośrodka Badań Społecznych, to działał on przy Zarządzie Regionu Mazowsze jako ciało doradcze, i według dokumentów Regionu, nie było w nim żadnych formalnych „sekcji”, ani ich „kierowników”. Być może jacyś ludzie siedzący w jednym pokoju nieformalnie nazywali się sekcją. Z tego co pamiętam, to Jarosław Kaczyński był po prostu pracownikiem biurowym OBS, nawet nie Biura Regionu, tylko jednego z ciał doradczych. Po co to pisać w życiorysie?

Ale najciekawsze jest na koniec: (Jarosław Kaczyński) „14 II – 10 IX 1979 rozpracowywany przez Wydz. III KW MO w Płocku w ramach SOR [SOS] krypt. Pomoc; 18 II 1980 – 24 IX 1982 przez Wydz. III KW MO w Białymstoku w ramach SOS krypt. Prawnik; 20 I – 9 VIII 1982 przez Wydz. IX Dep. III MSW w ramach KE krypt. Jar; 1981-1984 przez Wydz. III-2 SUSW w ramach SO krypt. Klub.” No patrzcie państwo, bóg wojny, całe SB nad nim pracowało. Naprawdę większość akt pod tymi sygnaturami to akta „rozpracowania obiektowego”, czyli rozpracowania całych grup ludzi, czy środowisk. Nazwisko Jarosława Kaczyńskiego pojawia się w nich okazjonalnie, jako jednej z osób, która gdzieś była i to wszystko. Jedyną teczkę, Kwestionariusz Ewidencyjny, założono mu w 1982 roku z powodu podpisania deklaracji Klubów Służbie Niepodległości, kanapowej partyjki bez większego znaczenia. W tej teczce prawie nic nie ma, więc SB, tak naprawdę mało się Jarosławem Kaczyńskim zajmowała i to w dodatku bardzo krótko, od 20 stycznia do 9 sierpnia 1982 roku, zaledwie pół roku. Jak na „członka władz krajowych podziemnej Solidarności (cytat ze strony PiS)” to bardzo mało.

No, ale skoro to Lech Kaczyński, a nie Lech Wałęsa, negocjował Porozumienia Gdańskie 1980 roku, to cała reszta nie ma znaczenia.

 

Tekst: Krzysztof Łoziński - pisarz, publicysta, alpinista, mistrz i instruktor wschodnich sztuk walki, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL. 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
O autorze
<><><> <><><> <><><>

SKRZYNKA POCZTOWA Napisz do mnie e-mail


<><><> <><><> <><><>
BZOW na Facebooku