W TROSCE O PERŁĘ JURY

OKOLICE BZOWA

piątek, 16 lutego 2018

Zdjęcie lotnicze Zamku w Podzamczu z czerwca 1926 roku (źródło NAC, powyżej).

Dla porównania prawie identyczne zdjęcie Pana Tadeusza Brodalka z lipca 2017 roku (poniżej) - co daje 91 lat różnicy w czasie.

 

 

niedziela, 11 lutego 2018

Stara Prochownia czyli dawna Fabryka Prochu Strzelniczego znajduje się w Ogrodzieńcu, nieco na południowy zachód od centrum i jest pozostałością bardzo rozległej fabryki z przełomu XIX i XX wieku.

Było to ogromne, jak na tamte lata przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym, dlatego prochownię wybudowano głęboko wśród lasów. Miała aż 12 wydziałów, które były połączone podziemnymi przejściami, przysypanymi wałami ziemnymi. Cała fabryka została zniszczona w początkach I wojny światowej, w 1914 roku. Przez długie lata była zapomniana jeszcze bardziej niszczała. Dziś przebiegają tędy szlaki turystyczne piesze i rowerowe.


Obecnie Towarzystwo Miłośników Dawnych Fortyfikacji próbuje ocalić ruiny od zapomnienia! Nie jest to łatwe, gdyż po prawie 100 latach przyroda zrobiła swoje. Las porasta ruiny i gdzieniegdzie wśród drzew już niemal nie widać ruin z kamienia i cegły. Ogromne sosny i buczyna porastają teren dawnej prochowni. Chodząc tamtędy trzeba być bardzo ostrożnym, w ziemi są głębokie wyrwy i jamy, a teren nie jest zabezpieczony. Widać 2 tablice informacyjne.

 

ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER PO PROCHOWNI

http://fabryka-prochu.pl/wp-content/uploads/2013/09/index.html   


Mimo wszystko, a może właśnie dlatego, miejsce to jest bardzo urokliwe, tajemnicze, trochę niebezpieczne. Może uda się je zrewitalizować i lepiej spopularyzować, a przede wszystkim udostępnić do bezpiecznego zwiedzania.

 

Zdjęcia: Michał Świderski

 

poniedziałek, 18 lipca 2016

 

U naszych sąsiadów w Karlinie również rozbudowa!!!


Poza powstałym w ubiegłym roku fragmentem nowej drogi Biały Kamień, której finalna realizacja przewidziana jest na rok bieżący powstanie pętla autobusowa.


W Karlinie ma powstać pętla autobusowa - jeszcze tydzień trwa nabór ofert na jej wykonanie w ramach przetargu ogłoszonego przez zawierciański magistrat.


Projekt budowy ma objąć budowę pętli autobusowej wraz z zarurowaniem istniejącego rowu oraz przebudowę słupów telekomunikacyjnych oraz oświetlenie nawierzchni pętli. Na zbudowanie pętli wykonawca będzie miał niecałe 4 miesiące (110 dni).

 

 

MPP 


 

piątek, 08 lipca 2016

16 i 17 lipca odbędzie się „Ogrodzieniecka Odyseja Historyczna”.

Na imprezie będziecie mogli przybliżyć sobie ciekawostki. oraz rozwiązać zagadki historii od czasów antycznych do czasów współczesnych, gdzie na jednym polu przy zamku ogrodzienieckim staną obok siebie przeróżne jednostki militarne od rzymskich gladiatorów po partyzantów z czasów II wojny światowej.

Będzie można zobaczyć jak ewoluowały stroje, uzbrojenie oraz obozowiska żołnierzy od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych. Zapraszamy do tej niesamowitej podróży w czasie.

 


sobota, 09 kwietnia 2016

Zamek w Ogrodzieńcu.

Umiejscowiono go w Podzamczu, w odległości ok. 2 km od Ogrodzieńca. Dziś to największe i najlepiej zachowane ruiny zamku w Polsce.

Stojący pośród poszarpanych wapiennych skał zamek w Ogrodzieńcu, kryje w sobie wiele tajemniczych historii. Na tyle dużo, że od lat fascynuje badaczy zjawisk paranormalnych.

Zaobserwowano nawet, że zwierzęta, które znajdują się w okolicy ruin, często zachowują się nietypowo - zaczynają warczeć lub zlęknione uciekać.

Jedną z najbardziej mrożących krew w żyłach opowieści jest przekazywana od wieków z ust do ust historia o czarnym psie. Legenda mówi, że ten zwierz ciągnie za sobą długi, brzęczący łańcuch, a jego oczy płoną żywym ogniem. To nikt inny, tylko kasztelan Stanisław Warszycki, który na zamku osobiście nadzorował torturowanie poddanych. Za swe uczynki za życia został porwany przez diabły do piekła,a teraz pokutuje.


Kto ma nerwy ze stali, może skorzystać z oferty nocnego zwiedzania twierdzy z przewodnikiem, który zabiera w podróż po zamkowych murach, opowiadając owiane legendą historie. W tym samym czasie z ciemnych zakamarków wyłaniają się niespodziewanie zjawy...

Tu naprawdę dzieją się rzeczy niesłychane. 

 

 

wtorek, 01 marca 2016

 

Zapraszamy do obejrzenia pięknego filmu pt. "Zamek legend" o Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu. 

Zimowa sceneria, ciekawe ujęcia. 

 

 

 

 

 

 

 

 


sobota, 30 stycznia 2016

 

 

Witamy!!!

Sezon 2016 coraz bliżej!

Obiecaliśmy, że zaskoczymy Was kilkoma ciekawymi atrakcjami i dotrzymamy słowa.

Jednymi z nich będą dodatkowe inscenizacje w Domu Legend i Strachów...

 Już teraz zapraszamy na krótki film zapowiadający najbliższe zmiany!

 

 


Pozdrawiamy,

Park-Ogrodzieniec

 

 

 

środa, 27 stycznia 2016

 

Fotorelacja z inauguracji roku 2016 na zamku Ogrodzieniec w Podzamczu w przepięknej, zimowej scenerii.

„Rycerskie Szranki" rozgrzewały uczestników równie dobrze jak grzane wino, którym raczyli się przybyli goście.

Była też staropolska pajda chleba ze smalcem i tradycyjne pieczenie kiełbasek.

Historię tej jurajskiej warowni opowiedział znakomity przewodnik.

 


Lubimy takie imprezy, a Wy?

Kciuki w górę!

 

MPP

 

piątek, 03 lipca 2015

 

Do redakcji Uwagi dotarło zgłoszenie o masowym wysypywaniu odpadów przemysłowych na terenie starej cegielni w Ogrodzieńcu. Reporterzy przeprowadzili dziennikarskie śledztwo i oddali do badania próbki szlamów i wody. Dopuszczalne normy dla obszarów przemysłowych zostały przekroczone nawet 138 razy! Właściciel cegielni przekonywał, tymczasem, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a ze szlamu można produkować cegły nadające się do budowy domów.

 Do wyrobiska trafiło co najmniej kilkanaście tysięcy ton płynnych odpadów przemysłowych. Wielotonowe ładunki zrzucano tygodniami. Trwające od rana do późnego wieczora transporty, obserwowali reporterzy UWAGI!. Region, w którym zarejestrowano te działania, słynie z pięknych krajobrazów. – Informator mówił o dziesięciu ciężarówkach, które w ciągu dnia wykonują około pięciu kursów. Pięćdziesiąt kursów w ciągu dnia to jest standard – mówi jeden z dziennikarzy. – Każda taka ciężarówka to 25 ton – dodaje drugi. Jak udało nam się ustalić wysypywanie przemysłowych odpadów trwało, co najmniej dwa miesiące. I nie odbywało się na pustkowiu. Cegielnia znajduje się zaledwie kilkaset metrów od najbliższych zabudowań. -  Pełno tu domów, firm. Widzę szklarnie – komentując reporter, przejeżdżając przez okolicę.

W Ogrodzieńcu reporterzy UWAGI! pobrali szlamów i wody.  

-To takie lepkie błoto. Ciężko nawet określić jego konsystencję. Nie wiem czym, ale paskudnie śmierdzi. – komentowali umieszczając ciecz 

Próbki przebadali naukowcy z  Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Już po wstępnych badaniach wiadomo było, że w szlamie mogą znajdować się groźne dla zdrowia metale ciężkie: kadm, ołów i cynk. Dopuszczalne normy dla obszarów przemysłowych zostały przekroczone nawet 138 razy. - Nie wyobrażałem sobie, że można w terenie naturalnym zrobić coś takiego – komentował dr Jan Tarkowski, specjalista w zakresie analityki chemicznej środowiska przyrodniczego.  Z badań naszego eksperta wynikało, że możemy mieć do czynienia ze skażeniem środowiska na olbrzymią skalę. W pobliżu cegielni mieszkają ludzie, a woda, do której wrzucano czarny szlam również została skażona metalami ciężkimi.
w słoiku.

*****

Po zrobieniu wysypiska groźnych substancji w malowniczym kamieniołomie obręb Bzów podobny proceder trwa obecnie u naszych sąsiadów. 

Jednak w  przeciwieństwie do zupełnie nie zainteresowanych sprawą Bzowa mieszkańców i radnych z Cementowni - my służymy pomocą w rozwiązaniu toksycznego problemu.

Źródło: http://uwaga.tvn.pl/

Pełny materiał filmowy: http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/domy-z-magmy,173007.html

 


poniedziałek, 29 czerwca 2015

Polska Organizacja Turystyczna wytypowała pięć największych atrakcji turystycznych w województwie śląskim, na które mogli głosować internauci Narodowego Portalu Turystycznego (www.polska.travel).Najwięcej głosów otrzymał Szlak Orlich Gniazd.

Wytypowano: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Zabytków Techniki, Muzeum Zamkowe z parkiem i Stajniami Książęcymi w Pszczynie, Wielką Pętlę Beskidzką oraz Strefę Kultury w Katowicach. 

- Braliśmy pod uwagę frekwencję w atrakcjach turystycznych (POT zlecił własne badania), a poszczególne propozycje konsultowaliśmy również z regionalnymi organizacjami turystycznymi - tłumaczy Sebastian Niewiadomski z Polskiej Organizacji Turystycznej. 

POT zamierza wybrać największe atrakcje we wszystkich województwach, a obecnie internauci mogą głosować na turystyczne perełki w województwie opolskim. 

Szlak Orlich Gniazd otrzymał 67,3 proc. 
W XIV wieku na pograniczu polsko-czeskim, często w miejscu drewnianych grodów, wybudowano szereg warownych zamków m.in. w Ojcowie, Olsztynie, Lelowie, Bobolicach i Mirowie, w celu zabezpieczenia ówczesnej stolicy - Krakowa i ochrony granic państwa. Powstał w ten sposób system obronny zamków, uzupełniony niewielkimi strażnicami, ufortyfikowanymi klasztorami i kościołami. Obecnie szlak Orlich Gniazd jest oblegany przez turystów nie tylko z Polski, ale i całego świata.
A OTO NASZA PEREŁKA NA TYM SZLAKU
środa, 22 kwietnia 2015

 

 

W dniu 22.04.2015 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zawierciu, o godzinie 12:57 zadysponowało jednostkę do pożaru traw w Lgocie Murowanej.

W zgłoszeniu pojawiła się również informacja o jednej ofierze śmiertelnej tego pożaru.

Po dotarciu na miejsce stwierdzono pożar suchych traw o pow. ok 0,5 ha.

W środku pogorzeliska znajdowały się zwęglone zwłoki mężczyzny w wieku około 70 lat. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon.

W akcji brały udział OSP Kroczyce , OSP Lgota Murowana , JRG Zawiercie, Policja i Zespół Medyczny. 

 

Informacje podał do publikacji Konrad Wojdas

Foto: Marcin Wężowski

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Korzystając z pierwszych prawdziwie wiosennych tchnień przyrody w niedzielne popołudnie 12 kwietnia 2015 wybrałem się wraz z rodziną na JuRAJSKIE spotkanie wiosny.

Kierunek i szlak mógł być tylko jeden.

Nowo wybudowana droga łącząca Bzów z Podzamczem i wizyta na zamku.

 

Rozstaje dróg Bzów - Kromołów - Karlin - Podzamcze i przydrożna kapliczka przebudowana w 1959 roku.


Droga - kierunek na Podzamcze.

Panorama Bzowa.

Widok na Podzamcze.

To sem ja :)

Widok na kościół w Ogrodzieńcu.

Widok na gród na Górze Birów.

Widok na zamek w Podzamczu z drogi.

U podnóża zamku - widok z Podzamcza.

 

JuRAJSKI wiosenny klimat uwiecznił Z. Kaziród


 

 

wtorek, 31 marca 2015

 

Młodzi mieszkańcy sąsiedniego Józefowa wyszli ze wspaniałą, oddolną inicjatywą posprzątania dzielnicy i przepięknych okolic miejscowości.


Nie wiadomo czy powinniśmy się cieszyć, że mieszkańcy Józefowa zapełnili już blisko 50 worków wszelkiego rodzaju paskudztwem, czy płakać, że ludzie są tak bezmyślni śmiecąc wszędzie…

Ze względu na pogodę akcja oczyszczania okolicy odłożona została w czasie. Jak jednak zapowiadają nasi sąsiedzi – do kolejnego etapu sprzątania wrócą z jeszcze większym zapałem i entuzjazmem niż poprzednio, bo akcja dała widoczne efekty.

Mieszkańcy Józefowa kierują słowa podziękowania dla Burmistrza Ogrodzieńca Pana Andrzeja Mikulskiego, który wsparł ich akcję i zorganizował wywóz zebranych śmieci.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MPP

sobota, 28 marca 2015

Pierwsza edycja Przeprawowych Mistrzostwa H6 2015 za nami.

W minioną sobotę krajowa czołówka off-roadowców zjawiła się w kamieniołomie w Ogrodzieńcu, by rywalizować o pierwsze punkty w 2015 roku. Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że na torze pojawiło się również bardzo dużo fanów tego sportu, którzy z pewnością nie mogli narzekać na brak mocnych wrażeń. 

 

Na starcie zameldowało się ostatecznie ponad 40 załóg podzielonych na 3 kategorie. Błoto, skalne trawersy, wyciągarki „w akcji”, ale również „wywrotki” – to wszystko towarzyszyło sobotnim zmaganiom. Każda z pętli składała się z trzech odcinków specjalnych.

 

W klasie No Limit zwyciężył duet Ignacy Lenkiewicz/Przemysław Biegański.

 

W Adventure Tomasz Stokłosa wraz z Karolem Trzebnym.

 

Najbardziej zacięta rywalizacja miała miejsce w klasie Challenge, gdzie o wygranej zdecydowały punkty zdobyte na oesach, bowiem dwie najlepsze załogi zaliczyły tę samą liczbę okrążeń. Lepsi okazali się Marek Soboń i Jacek Kłosińki.

 

Puchary dla najlepszych zawodników wręczyła Maria Milejska (Członek Zarządu Powiatu), która pogratulowała kierowcom i ich pilotom osiągniętych rezultatów w tak ekstremalnych warunkach. Podziękowała również Maciejowi Rachtanowi za bardzo dobrą organizację tego widowiska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 MPP

niedziela, 22 marca 2015

OKOLICE BZOWA OD STRONY FUGASÓWKI I Z GÓRY BZÓW.

 

ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z FUGASÓWKI.

 

CZEKAMY NA WIOSNĘ :)

 

ULICA ŻOŁNIERSKA - WJAZD POD GÓRĘ BZÓW - JESZCZE ZIMA.

 WIDOK NA GÓRĘ BZÓW OD STRONY FUGASÓWKI.

 WIDOK Z GÓRY BZÓW NA FUGASÓWKĘ - JUŻ WIOSNA ( 2014 ROK ).

 WIDOK Z GÓRY BZÓW NA PANORAMĘ ZAWIERCIA.

 ZBLIŻENIE :) 

 

Zibi

sobota, 21 lutego 2015

 

21 lutego 1944 r. w Ryczowie miała miejsce pacyfikacja wsi, okupiona 17 ofiarami mężczyzn: 12 zginęło rozstrzelanych z rąk hitlerowskich “na skale”, trzech zmarło w Pilicy, na skutek poniesionych ran oraz dwóch partyzantów, którzy zginęli w styczniu 1944 r.

Kolejnych 17 wywieziono do obozu koncentracyjnego w Płaszowie koło Krakowa. Wśród nich był Stefan Kajdan, najmłodszy uczestnik wydarzeń ryczowskich, który obecnie mieszka w Kwaśniowie. 

 

PUBLIKUJEMY AUTORSKI UTWÓR PIOTRA SMĘTKA

 

 

Zbigniew Kaziród

czwartek, 29 stycznia 2015Już jest!


Jurajska Turystyczna aplikacja mobilna.

 Aplikacja ma na celu rozpropagowanie informacji turystycznej na temat regionu Jury Krakowsko - Częstochowskiej oraz promocje jej obszarów i obiektów atrakcyjnych turystycznie.

Zadaniem aplikacji jest również udostępnienie informacji dotyczących bieżących wydarzeń, imprez kulturalnych, spotkań kulinarnych i innych odbywających się na terenie całego regionu Jury.

 APLIKACJA DO POBRANIA:

 


Android:


https://play.google.com/store/apps/details?id=com.threestep.jura


Windows Phone:


http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/jura-krakowsko-częstochowska/ad1a2467-075f-4948-a92d-efdb8448a8a8


piątek, 23 stycznia 2015 

Powstanie wybuchło z powodu nasilającego się terroru rosyjskiego,. Zostało ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie objęło zasięgiem tylko ziemie zaboru rosyjskiego i było największym polskim powstaniem narodowym. Zryw miał charakter wojny partyzanckiej, podczas którego stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo, że na początku powstańcy odnosili sukcesy to powstanie zakończyło się klęską. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, straconych lub zesłanych na Syberię. Po upadku powstania kraj pogrążył się w żałobie narodowej.

Po kilku pacyfikacjach ludności polskiej podczas różnych wydarzeń narodowych w latach 1860-1861 czarę goryczy przelało wprowadzenie tak zwanej Branki

 

Powstanie Styczniowe w okolicach Zawiercia


W czasie trwania Powstania Styczniowego w 1863 roku w okolicach Zawiercia miała miejsce potyczka pod Kuźnicą Masłońską. Natomiast w obecnej dzielnicy Zawiercia Kromołowie znajdował się lokalny ośrodek władzy podziemnego państwa w okresie Powstania, a funkcję komisarza pełnił Edmund Zachert, właściciel dóbr kromołowskich.

 

Wszystko zaczęło się, gdy z Radomska ruszył mały oddział pułkownika Teodora Cieszkowskiego, który - powiadomiony  21.03.1863 roku przez własne patrole o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich - postanowił wycofać się za rzekę Pilicę (“źródła” nie podają miejsca) i obstawić swym oddziałem najbliższy most, który miał zamiar bronić lub zniszczyć. Kiedy zbliżał się patrol kozacki doszło do wymiany ognia, niegroźnego dla oddziału płka Cieszkowskiego, lecz ten, wobec nacierających wciąż nowych rosyjskich posiłków, wycofał się do miejscowości Biała pod Lelowem ( być może chodzi o dzisiejszą miejscowość Białą Wielką ), w której zatrzymała się na 1 dzień.

 

Następnego dnia znów dał o sobie znać ścigającym go Rosjanom, gdyż w okolicach Zawiercia I Łaz zdążył spalić mosty, czym utrudnił komunikację ówczesnej kolei żelaznej. Wobec zmęczenia oddziału a złego rozpoznania położenia rosyjskich oddziałów pościgowych, w lesie, w okolicach Kuźnicy Masłowskiej (w dzisiejszych granicach administracyjnych Łaz-Łazów ) zarządził rozbicie obozu. Jednak, podczas posiłku został zaatakowany przez ścigający go oddział rosyjski i wówczas rozegrała się walka.

 

Jak “mówią źródła”, podczas krótkiej potyczki oddział płka Cieszkowskiego został zmuszony do wycofania się. Podczas starcia stracił on kilku wziętych do niewoli powstańców, a także polegli: ksiądz kapelan Bonawentura Mańkowski i Henryk Wodzyński, mieszkaniec okolic. Oprócz nich żołnierze rosyjscy podobno zabili albo ranili 3 robotników i 2 urzędników kolejowych, którzy przybyli na miejsce, by naprawić tory kolejowe (dziś relacji Katowice-Warszawa). Podczas jej rozbudowy w latach po II wojnie światowej natknięto się na szczątki ludzkie.

 


 

 

Ze zdobytych przeze mnie źródeł dowiadujemy się, że w czasie tych walk miała miejsce jeszcze jedna potyczka w okolicach Kazimierówki.

Po wykonaniu ekspertyz, szczątki powstańców styczniowych z okolic Kazimierówki ekshumowano i złożono do mogiły na skraju lasu widocznego z pociągu jadącego wyżej wymienioną rozbudowaną linią kolejową. Urządzono tam mogiłę, z krzyżem. W ostatnich latach, obok symbolicznej jednak mogiły, postawiono tablicę informacyjną o przebiegu wydarzeń z dnia 22.03.1863 roku, o postaci księdza Bonawentury Mańkowskiego, który został pochowany w Przyrowie, koło Częstochowy, jak również przybliżono postać płka Teodora Cieszkowskiego.

Mogiła powstańcza jest ogrodzona niskim drewnianym płotkiem, a nad płytą grobową postawiono krzyż z tabliczką, na której widnieje napis: “Mogiła Powstańców z 1863 r. Symboliczna mogiła Powstańców Poległych w bitwie 22 Marca 1863 roku Kapelana Bonawentury Mańkowskiego Henryka Wodzińskiego I 7 nieznanych Bohaterów. Komisja Ochrony Cmentarzy Wojennych I Fortyfikacji. PTTK Zawiercie”

 

 

Informacje zebrał i opublikował Zbigniew Kaziród.

 

Jeżeli ktoś jest w posiadaniu innych dokumentów z tego okresu proszę o kontakt.

 

 

sobota, 03 stycznia 2015

 

ZAMEK OGRODZIENIEC W PIĘKNEJ ILUMINACJI!

 


 

Długo oczekiwana iluminacja Zamku Ogrodzienieckiego stała się faktem.

We wtorek, 25 listopada br., tuż po zmroku odbyła się próba generalna nowego oświetlenia zamku.

Widzieliście to?

Jeżeli nie, macie poniżej fotorelację.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bardziej ciekawi mogą nową drogą Bzów - Podzamcze podjechać wieczorem pod zamek i doświadczyć niepowtarzalnych wrażeń osobiście.


 

FOTO: Franciszek Rozmus

poniedziałek, 17 lutego 2014

 

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy pacyfikacji wsi Ryczów zostanie wydana okolicznościowa publikacja pt. „... a miały być wesela” wraz z materiałem filmowym pt. „Oni chcieli być wolni”. W publikacji wykorzystano relacje ocalonych uczestników i świadków wydarzeń z dnia 21 lutego 1944r., informacje zebrane podczas śledztwa IPN w Katowicach i materiały pozyskane ze zbiorów prywatnych.

 

Niezwykłe cenne okazały się fotografie z rodzinnych albumów. W materiale filmowym przedstawiona została rekonstrukcja zdarzeń sprzed 70 lat oraz relacje świadków: Stefana Kajdana - uczestnika pacyfikacji, więźnia KL Płaszów oraz Anieli Wójcik, mieszkanki Ryczowa. Całość dopełniła autorska piosenka Piotra Smętka. Książka zostanie wydana w nakładzie 500 egzemplarzy i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych historią Ziemi Ryczowskiej. 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec zaprasza na uroczystości związane z tą rocznicą, które odbędą się w dniach 21 - 23 lutego 2014 r. w Ryczowie.


 
1 , 2
O autorze
<><><> <><><> <><><>

SKRZYNKA POCZTOWA Napisz do mnie e-mail


<><><> <><><> <><><>
BZOW na Facebooku